| anamira9309 a întrebat:

Bună, am nevoie urgent de ajutor!
Am avut păduchi la vârsta de 7 ani, i-am îndepărtat cu sprayul anti păduchi de la Paranix după o perioada au apărut iar am folosit același spray nevazand ca era expirat, timpul de lasare pe par era 15 min eu l-am lasat aporximativ 40, după l-am spălat cu șampon normal și la uscare nici feonul abia ce merge, parul meu zici ca e dat cu untura.
Va rog frumos, ajutați-ma... ce sa fac ca sa am din nou parul pe care-l aveam? Am nevoie urgent de ajutor, sunt foarte speriata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa ce aplici orice fel de solutie anti-paduchi, se sta legat la cap cu un prosop, timp de un jumat de ora, dupa care se piepteneaza cu piaptan des (specific) pentru indepartarea paduchilor morti.
Dupa pieptanare SE SPALA bine parul de resturi si de chimicalele aplicate.

Intreaga procedura SE REPETA inca de 2 ori, la intervale de 8-10 zile, pentru a scapa si de paduchii crescuti din oule ne-distruse!

| artemidak a răspuns:

Eu nu te pot ajuta...
Dar îți pot zice ca ar cam trebui sa te duci la un medic dermatolog sau la o farmacie sa ceri sfatul unei/unui farmacist.

| L2o21 a răspuns:

Si eu am avut paduchi, asta i se poate intampla oricand oricui deci nu e nimic de rusine, pe mine mama ma spala cu apa si mult otet si sare in ea (apă) dupa care ma stergea foarte bine cu prosopul ca sa dobor pe cei morti, DAR TREBUIE SA STAI CU UN PROSOP ALB SUB CAP ATUNCI CAND TE SCUTURI PENTRU AI VEDEA pentru ca NU TOTI CAD MORTI Fi atenta unii din ei trebuie sa ii cauti si sa ii omori, ca pot intra inapoi la loc, dupa ma dadeam cu acel pieptan special pentru indepartarea paduchilor si a lindinilor si cand te dai cu acesta fii atenta sa ii omori pe cei vii.