| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am o întrebare mai jenanta: am 14 ani și de anul trecut am observat niște schimbări la corpul meu, sunt băiat și acele schimbări de care spun mi se par jenante, încep sa arat la corp a fata, de aproape un an am observat ca imi creste partea de jos a corpului (soldurile, fundul) si am brațe subțiri și talie mica, pana si la voce nu m-am schimbat, ba chiar ca mi s-a făcut vocea de fata, dar ce m-a speriat f tare e ca îmi cresc sâni, de câteva luni am observat și lucrul ăsta, deci îmi e foarte rușine sa le spun și la părinți. Nu stiu ce sa fac și când mă duc la un magazin cu vocea asta și cu formele astea îmi vine sa plâng. Toți cred ca sunt fata, majoritatea îmi vorbește cu "domnișoară", sunt speriat, nu știu ce sa fac în situația asta. Deci acum îmi cresc sâni.
De la ce poate fi, sau ce ar trebui sa fac?
Fără mișto va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Well, nu e asa simplu sa te transformi intr-o fata. La pubertate cresti, unora le creste capul mai mare, altora fundul. Fiecare cu zestrea lui genetica.

Daca iti cresc sani las-o mai moale cu dulciurile si fa miscare.

| VladutzuDuțu a răspuns (pentru seth2016):

Și vocea de ce sună a fata? Sa știi ca duc un stil de viață echilibrat

| VladutzuDuțu a răspuns (pentru seth2016):

Și nu vreau sa arat genetic a fata

| VladutzuDuțu a răspuns (pentru seth2016):

Sânii mei au crescut cât o mandarină. Îmi e rușine sa le spun la părinți

| seth2016 a răspuns (pentru VladutzuDuțu):

Daca esti la pubertate se petrec tot felul de schimbari, vocea suna altfel, unele parti ale corpului cresc mai mult, altele mai putin.

Cu sanii te poate lamuri un medic endocrinolog. Daca esti gras nu te mira ca se depune grasime si in zona aia.

| VladutzuDuțu a răspuns (pentru seth2016):

Nu sunt gras deloc, dar cum as putea sa plec la un endocrinolog fără părinți?

| seth2016 a răspuns (pentru VladutzuDuțu):

La 14 ani nu cred.

| trophin a răspuns:

Stai cu spatele drept, nu lasă să "cazi" în fata, pielea din fata, piept, se aduna, nu știu sa explic în termeni medicali. Si dacă îți creste fundul, nu e rău, fetelor le plac băieții cu fundul mai proeminent. Stai drept.
La băieți, nu la toți, e și piatra la sâni, sfarcuri, trece după o anumita vreme, te sperie. Intreaba-ti tatal

| VladutzuDuțu a răspuns (pentru trophin):

Nu cred ca e piatra la sâni, ca sunt mai moi, și ma dor. Am talie subțire și bazin lat, umeri înguști și vocea asta. Dar de anul trecut am văzut ca imi creștea bazinul. Sa le spun la părinți? De tata îmi e rușine, ii spun lui mama

| trophin a răspuns (pentru VladutzuDuțu):

Da. Băiatul oricum trage la mama.
Treci prin pubertate. Ce înălțime ai, kg?
Talpa picioarelor cum o ai?

| VladutzuDuțu a răspuns (pentru trophin):

Am înălțime 1.60. 53kg nr la picior 38. Lungimea la palmă 16cm.circumferința biceps 26, circumferința femural 52cm. Circumferința talie 65, și circumferința bazin91.circumferinta umeri:81

| trophin a răspuns (pentru VladutzuDuțu):

Heee bravo ție. Am întrebat cum e talpa piciorului, e plata sau are forma aia în valuri

| VladutzuDuțu a răspuns (pentru trophin):

E în valuri

| trophin a răspuns:

Vocea ți se schimba doar ca ești la magazin și e prea multa lume și te rușinezi. Încearcă doar sa ramai pe lista ta de cumpărături o vreme.
Nu încerca să îți razi barba, mustață, nu la 14 ani. O sa ai timp toată viata.
Eram în pandemie și purtam masca pe toată fata, cap... zici ca eram o domnișoară din asia de Vest, dar nu vorbeam, doar treceam, plăteam și plecam. Și de multe ori, băiati la casa ma opreau și ziceau: sa treacă domnișoară, dădeam masca jos și ieșea la iveala ditamai barba de terorist laughing