| JennyJ a întrebat:

Am o intrebare mai personala pentru fete.
Ieri trebuia sa-mi vina menstruatia, insa in loc de aceasta mi-a venit o scurgere maronie, la fel de abundenta ca si scurgerea incolora(asa de putina incat nu am folosit produse de igiena feminina).
Mi-e putin frica deoarece am doar 15 ani si nu mi s-a mai intamplat asta.Am menstruatie cam de 2 ani jumatate.
Aveti vreo idee ce poate fi? Dau funditaaa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

Este posibil sa fie doar un semn ca urmeaza sa iti vina. Oricum sunt luni in care menstruatia vine prea putin chiar deloc, alteori vine mai abundent.

Daca nu iti vine deloc in aceasta luna, decat ceea ce ai descris tu mai sus, poate fi un semn de dereglare hormonala. Daca ar fi sa mergi la un medic probabil ti-ar da anticonceptionale pe care eu nu le recomand in nici un caaz deoarece iti deregleaza total sistemul hormonal - in timp. Observa in continuare ce se intampla si nu te panica. E normal.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată!

La unele fete/femei apare ( uneori ) o sângerare redusă/maronie ( "scurgere maronie" ) 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei.

Este o situaţie relativ normală şi destul de des întâlnită - deci, NU ai de ce să te îngrijorezi!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primii doi ani e normal sa-ti faca figuri de-astea.
Incearca sa bei niste ceai de cretisoara, regleaza echilibrul hormonal.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu ai de ce sa te ingrijorezi. SI mie mi se mai intampla asta, si am menstruatie de 6 ani.happy
De obicei, imi vine in ultima zi, dar se intampla sa imi vina si inainte.happy