| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am o întrebare oarecum stupida pot spune. Poate o sa-mi răspundeți sarcastic, dar nu asta caut. Sunt doar o nestiutoare.
M-am apucat de sala ieri, doresc sa slăbesc și sa-mi modific corpul.
Problema este alimentatia. Eu nu mananc chiar orice pentru ca nu am fost Învățată. De 2 luni m-am învățat sa nu mai mananc prăjit, sa nu mai beau suc, sa nu mai mananc pâine.
Nu am o alimentație bogata. Mananc piept de pui cu piure (pieptul de pui făcut la cuptor simplu), pot mânca si oua fierte, paste simple (fără sos). Îmi mai fac cartofi la cuptor. Dimineața mai mananc câteodată niște fulgi de porumb cu iaurt.
Legumele nu îmi plac, doar cartofii. La fructe nu am multe variante: banane, mere (verzi), pepene roșu cand e sezonul și cam atât pot mânca.
Acum vine întrebarea. Pot sa slăbesc măcar 10 kg in aproximativ 5 luni cu alimentatia pe care o am si cu sala pe care doresc sa o continui?
Scuzați categoria.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Dar cartofii și pastele simple nu sunt chiar indicate la slăbit.
Adaugă salate și pește.

| Clamidia a răspuns (pentru sadrian46):

Am precizat ca nu mananc alte alimente, doar cele pe care le am scris.

| cristimihailov a răspuns:

O intrebare, pentru inceput: ce varsta ai?

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Eu inteleg ca problema nu este in a gasi o dieta in mod exact. Ca e hippcalorica, ca evita carbohidratii, ca e proteica, ca tii post sau nu... nu asta conteaza.

Eu as merge la nutritionist, deoarece pe langa ideea de a te tine de dieta, apare si confidenta ca merge, eventual poti sa primesti si alte analize pentru a verifica ca nu sunt probleme hormonale, etc.

In plus sta cineva de capul tau. La urma urmei vei face o dieta sub indrumarea a cuiva care a mai facut din astea. Nu o sa fie dieta minune, dar macar slavesti si vei vedea lumea cu alti ochi, calitatea vietii se va imbunatatii.

Sugestia mea ar fi dieteticianul.

| VoidEternal a răspuns:

Daca faci suficientă mișcare, ce mănânci e ok. Doar sa te axezi pe cardio la sala.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alimentatia suna bine, cel putin pentru inceput, ca sa slabesti, trebuie redus nr caloric, asta doar tu poti tine cont.
Antrenamentul e la fel de important, nu te apuca sa tragi de aparate aiurea prin sala, mergi la antrenor fara rusine si spune-i motivul pentru care ai venit iar el iti va personaliza antrenamentul, iti garantez ca nu te va refuza.
Mai exista varianta sa iei antrenamentul de pe net, dar daca mergi prima data la sala nu vei sti sa executi corect exercitiile.

| slayer09 a răspuns:

Ai incercat postul cu apa? sunt fel de fel de filmulete pe Youtube, cauta "Cezar Elisei - postul terapeutic cu apa", si el te va invata ce e de facut. Trebuie sa ai o vointa puternica si o iei treptat, 3-4 zile mananci usor de post fara carne, lactate si ce e de la animale...doar legume si fructe cate putin. Dar mai bine cerceteaza, informeaza-te, si ia-o usor si treptat si ai sa vezi ca vei slabi repede si te vei simti si mai bine. Eu am incercat si stiu cum este. Spor la post!

| suntserios a răspuns (pentru slayer09):

Sa te infometezi e mereu cea mai proasta modalitate de slabire.

| slayer09 a răspuns (pentru suntserios):

Da, e cea mai proasta modalitate daca esti slab si te infricosezi repede. Pentru ca atunci cand bei doar apa, fara sa mananci timp de cateva zile iti ies la iveala toate sentimentele si toate trairile ba bune ba rele, si ai fel de fel de stari si nu stii ce se intampla cu corpul tau, dar atunci cand se intampla asta corpul se vindeca si scoate la suprafata tot ce e nociv ca sa curete. Totul se face treptat si cu informare. Si pentru o zi sau 2 fara mancare sa stii ca nu a murit nimeni.

| suntserios a răspuns (pentru slayer09):

Nicidecum.
Când tu nu dai de mâncare organismului el își schimbă modalitatea de metabolizare. Practic intra într-un mod de funcționare de avarie. Și când îi dai de mâncare iar va acumula și mai multă grăsime până învață iar sa proceseze caloriile. Sentimentele și vinderea sunt vrajeli ieftine. Înfometarea e o soluție proasta pentru a slabi.

| slayer09 a răspuns (pentru suntserios):

Pai trebuie controlata toata treaba asta cu mancarea, si in mare parte trebuiesc controlate pornirile de a manca, adica pofta..ca tu daca nu mananci o sa poftesti mult, adica o sa ai sentimente de pofta, si daca nu satisfaci pofta intri in sevraj..depinde de organism, si de slabiciunea fiecaruia si de vointa fiecaruia. Dar daca te interesezi pe Youtube, sunt multi care fac postul doar cu apa, si nu numai ca slabesc dar se si simt extraordinar de bine, dar asta trebuie facut cu vointa si cu stapanire de sine, ca sa nu mai ajungi sa bagi in tine 2 kile de mancare dupa ce termini postul.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Mananca pietre si sigur vei slabi. Vrei sa te ingrasi?!

| MadalinMirelMacovei a răspuns:

Este posibil să slăbești 10 kg în 5 luni, dar acest lucru depinde de mai mulți factori, precum ritmul metabolic, nivelul de activitate fizică, dieta și alți factori individuali.

Este important să înțelegi că scăderea în greutate nu este doar despre a mânca mai puțin, ci și despre a face alegerea corectă a alimentelor și a obține un echilibru adecvat între proteine, carbohidrați și grăsimi sănătoase. Este important sa ai un aport suficient de proteine si sa eviti alimentele procesate si cele bogate in zahar.

Este posibil să slăbești în ciuda limitărilor dietetice, dar ar putea fi necesar să faci ajustări la dieta ta și să lucrezi cu un specialist în nutriție pentru a te asigura că obții suficiente nutrienți esențiali și pentru a te ajuta să-ți atingi obiectivele. Este important sa-ti asiguri necesarul de vitamine si minerale, te sfatuiesc sa discuti cu un medic sau un nutritionist.

Cu privire la exercițiile fizice, este important să faci exerciții cardiace regulate, precum alergatul sau mersul pe bicicletă, precum și exerciții de rezistență pentru a construi mușchi și a arde calorii. Este recomandat sa faci antrenament cu greutati, cel putin 2 ori pe saptamana.

Este important să te concentrezi pe schimbările pe termen lung, nu doar pe pierderea rapidă în greutate. Sănătatea și schimbările fizice sunt un proces continuu, care necesită efort constant și perseverență.