| tteodorinaa a întrebat:

Am o mare dilema, am inceput sa iau anticonceptionale(artizia) de 6 zile, prima folie, si am avut contact sexual neprotejat in seara cand am luat a sasea pastila. eram nelamurita cu perioada din care incepi sa fii protejata, am mers la farmacie si mi-a recomandata sa iau pilula de a doua zi escapelle fiindca sunt cam la semnul intrebarii daca e posibila o sarcina sau nu. am luat-o si dupa aproximativ 2 ore si jumatate am iesit la baie cu scaun. e posibil sa fi eliminat pilula si sa existe riscul unei sarcini daca iau in continuare contraceptivele in mod corect la ora fixa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai voie sa iei Escapelle daca iei deja contraceptive, doza de hormoni este prea mare si iti vor distruge sanatatea. Mergi urgent la ginecologul care ti-a prescris Artizia, fiindca esti intr-o situatie critica.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca ai inceput sa iei pastilele din prima zi de menstruatie, esti protejata si nu trebuie sa mai iei nimic in plus, dar sa continui neaparat anticonceptionalele. Daca ai inceput folia din a5-a zi a ciclului menstrual, ar fi fost bine sa iei 2 saptamani de contraceptive ca sa fie sigur efectul contraceptiv.

| tteodorinaa explică (pentru Abh):

Ok. Dar pilula escapelle care am luat-o in mai putin de 24 de ore de la contactul sexual nu ma ajuta cu nimic? stiu ca e foarte puternica din moment ce e recomandata sa nu iei mai mult de 2 intr-un an. (mentionez ca scaunul nu a fost cauzat de pilula, ma chinuiam de 3 zile sa ies la baie si abia azi am reusit, si s-a intamplat la 2 ore jumatate de la luarea pastilei) am eliminat-o? trebuie sa mai aiu una? ce sa fac...nu stiu

Abh
| Abh a răspuns:

Nu se ia pilula de a doua zi daca esti deja pe tratament contraceptiv. Nu are nici o relevanta faptul ca ai mers la baie dupa 2 ore, aceste medicamente se absorb la nivelul intestinului subtire. Ti-ai dat peste cap echilibrul hormonal.

Abh
| Abh a răspuns:

Cand ai inceput sa iei Artizia, in a cata zi a ciclului menstrual?

| tteodorinaa explică (pentru Abh):

Am luat anticonceptionalele din a 5a zi pentru ca asa mi-a zis medicul, am luat pilula de a doua zi pentru ca asa mi-a zis farmacistul. Deci, in conccluzie, nu am actionat singura ci la sfatul unor specialisti. eu sunt foarte constienta ca nu am facut bine ce am facut si ca mi-am provocat dereglarile astea.nu am ce sa fac. am gresit si acu platesc! simpla mea curiozitate era daca exista vreun risc de sarcina?

Abh
| Abh a răspuns:

Cu atatia hormoni, ma indoiesc ca vei ramane gravida. In ceea ce priveste farmacistul, nu toti sunt asa de specialisti, multi vor doar sa-si vanda marfa. Cand mai ai probleme, du-te la ginecolog.

| DoRu a răspuns:

Exista riscul unei sarcini...

| Anamaria1234567 a răspuns:

Buna ziua . As dori sa va adresez o intrebare. İau anticonceptionale Yasmin de 2 saptamani, din a 5-a zi de ciclu, si aseara am intretinut relatie sexuala neprotejata. De frica, dupa actul sexual, am luat imediat o pastiluta, iar a doua zi dimineata am mai luat una,regulat. de obicei luam regulat, dimineata la ora 7. İntrebarea mea este : Se poate sa fi ramas insarcinata tinand cont ca iau anticonceptionale dar cu toate astea a ejaculat in mine? Va rog frumos sa-mi raspunde-ti. Nu stiu ce sa mai fac. Astept raspunsul Dumneavoastra. Multumesc