| bella_8223 a întrebat:

am o mare problema crying azi am descoperit ca am paduchisad am parul destul de lung si nu vreau sa ma tund. ce pot folosi ca sa scap de ei cat mai repede? va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| missbee a răspuns:

Aplica orice balsam de par peste un pieptene pentru a-l umezi si piaptana parul in mod normal. Sterge pieptenele cu o batista si verifica daca exista oua sau paduchi. Se mai poate depista si aplicand intre dintii pieptenelui putina vata si periind parul.
In cazul unei infestatii cu paduchi de cap este indicata folosirea unui sampon special sau a unei lotiuni, urmand exact instructiunile de utilizare. Cere sfatul unui farmacist asupra tipului de tratament ales.
Deoarece nici un tratament nu este eficient 100% este recomandata repetarea operatiunii dupa 7 zile. Poti efectua verificarea, folosind aceeasi metoda cu pieptenele umed la o saptamana dupa cea de-a doua aplicarea a tratamentului.

| cretzufinish a răspuns:

Stai linistita ca si eu am avut cand eram la gradinita cand am luat de la gemeni care aveau si parul rar. Pe atunci mama a folosit o solutie preparata in casa din gaz-otet si sare. A avut efect, insa acum nu ti-as mai recomanda.Gasesti la farmacie o gama diversa care sa nu-ti afecteze pielea capului (scalpul) sau firul de par. Sanatate

| miky_5469 a răspuns:

Draga bella nu dispera! Daca ai rebdare intr-o singura zi scapi de paduchi, mai greu este daca ai lindini ( adica oua), pentru ca ei sunt fixati mai bine de firul de par. Te sfatuiesc sa te duci la farmacie si cumperi un sampon special pentru asa ceva. Dupa ce te-ai spalat te piepteni cu un pieptan des, pui vata pe el, si perii parul deasupra la o carpa alba, in momentul periatului ai sa vezi ca ei cad pe carpa, in momentul cand nu mai cad este posibil sa nu mai ai! Daca vrei sa scapi zi de ele trebuie sa iti pierzi toata ziua, sa ai rabdare, si sa te perii cat mai mult! Te sfatuiesc sa te speli de 3-4 ori pe cap cu solutia de sampon( astazi), si dupa fiecare spalat sa te perii! Sunt convinsa ca ai sa reusesti, pentru ca si eu am avut si am scapat intr-o singura zi! Bafta!

| andre999 a răspuns:

Te duci la farmacie si iti dau ei ceva de paduchi daca nu incerca cu gaz are acelasi efect insa e mai neplacut. Sa nu incerci cu sprayuri de insecte sunt foarte toxice pentru scalp. Sper sa scapi de ei cat mai repede. Succes.

| Delia a răspuns:

Sunt la farmacie solutii, trebuie doar sa mergi sa intrebi.Nu stiu denumirea, dar sigur exista solutii pentru asa ceva.Si nu dispera, se rezolva, nu trebuie sa-ti tai parul.Succes!

| madutza_dwdwlyna a răspuns:

Te duci la farmacie si iti dau ei ceva de paduchi, daca nu date cu benzina in cap il prinzi in coc si stai 1ora 2 asa apoi te speli, dupa ce te-ai spalat sa o intrebi pe mama ta sau pe bunica ta de un pieptan cu zimtii apropiatii pe ambele parti sunt expre pentru paduchi daca nu are iei de la farmacie ca se gaseste.

| ancutsa410 a răspuns:

Mai bine ai intreba la farmaciestraight facee mai sigur decat cu "leacuri babesti" care iti pot afecta parul si scalpul.

| gagaangel a răspuns:

Buna
trebuie sa te speli cu benzina sau cu otet si cu sapun, daca folosesti benzina trebuie sa stai o zi intreaga cu ea in cap si cu un prosop dupa te speli cu sampon pana se duce mirosu
bafta

funda?
:X

| lory_7016 a răspuns:

In primul rand fa rost de gaz,
date cu el de la radacina pana varfuri, dupa care leaga parul cu un batic sau esarfa mai groasa,
stai asa cam 30 de min, atentie o sa te usture, dupa care il piepteni bine cu un pieptene de os, ca alea folosite la bebelusi deoarece au dintii foarte desi.
Dupa se ai facut toate astea te speli si repeti operatia cu pieptenele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pedex( 14 ron) sau sampon antipedicular dr.Soleil(50 ron). Aplici dupa baie si repeti dupa 7 zile.

| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup

| Manole_Vanessa_1998 a răspuns:

Pai e simplu mergi la farmacie si iti ei o sulutie pentru paduchi si eu am avut si adulti si pui am scapat de ei in doua zile si un sfat daca ai parul negru sau se vede tare sa ti ei paduchi marti din cap pentru ca raman de scalp lipiti [ chiar daca sunt morti] treba sa ai mare grija mult succes!

| christinutza a răspuns:

In primul rand, din cate am auzit, paduchii "trag" la parul curat, deci nu e deloc vina ta ca ii ai.In al doilea rand, cred ca niste gaz lampant sau spray pentru muste, gandaci, etc te pot ajuta. nu iti fa griji, paduchii mor in cateva zile daca sunt inladurati de pe gazda, deci nu o sa fie nevoie sa arunci perne, paturi, haine, clame de par.bafta

| Jana_Janina_1971 a răspuns (pentru christinutza):

Sa nu dai cu sprei de muste ca eu numai ce dau an camera si am brobonite pe mine
dar sa dai an cap nu sti ce se antampla.

| blonda2000 a răspuns:

Cumparati Paranix spray si iti da gratis si un piepten mai bun decat ala din os pentru ca este cel mai bun ca a avut o prietena si s-a dat cu ala la tinut 45 min-o ora, iar dupa s-a pieptanat cu pieptenul care ti-l da gratis si intr-o zi a scapat, iar solutia +pieptenul costa 50 lei, dar iti garantez ca est foarte bun! BAFTA!

| scoalaenaspa a răspuns:

Si eu am paduchi acum vrea sa aflu daca mi-au trecut eu m-am dat cu gas doare futin dar trebuie sa sufercrying