| lusianastase a întrebat:

Am o mica problema ce ma tot streseaza de cateva saptamani. Desi cantarul imi arata acelasi numar de kg 200 g mai mult sau putin depinde de ora. Mereu cand ma uit in oglinda am impresia ca tot continui sa ma ingras. Am intrebat lumea din jur daca li se pare ca am pus ceva pe mine, toti mi-au raspuns ca totul este in capul meu. Eram o fata care avea multa incredere in sine dar in ultimul timp ma simt grasa si scarboasa. Si stiu ca grasa nu inseamna urata dar mi-a plantat societatea ideea asta in cap si oricat de mult am incercat nu am reusit sa o scot. Nu stiu ce se petrece cu corpul meu/ mintea mea dar simt ca o iau razna si nu am cine sa discut despre asta. Daca poate cineva sa ma sfatuiasca sa nu se fereasca. Macar sa stiu ca mai trece cineva prin asta sau a trecut si ca nu sunt singura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Cand e vorba despre cantarire intotdeauna foloseste si second opinion adica in cazul tau cantareste-te si in alta parte, ai si la farmacii cantaruri.
Cantarirea se face dimineata pe stomacul gol.
La o persoana supraponderala cum sunt si eu greutatea intr-o zi poate varia de la 200 de grame cum ai zis pana la 3-4 kg sau mai mult.
Eu veau foarte multa apa de ex. daca ma cantaresc dupa ce am baut 4 litri de lichide va diferi mult fata de greutatea mea normala de dimineata.
Pe de alta parte nu ne-ai zis ce greutate si ce inaltime ai, chiar si ce varsta. NU conteaza doar faptul ca ne depasim raportul inaltime-greutate ci ce calitate are masa musculara, grasii pentru noi sunt coniderati cei cu tesut adipos in cantitate mare, dar sa nu uitam ca culturistii profesionisti si in special cei de la cel mai puternic turneu (Mr. Olympia) toti au cu 15-20-30 de kg peste inaltimea lor, deci toti sunt supraponderali dar nu si GRASI intruncat masa lor musculara este fara pic de grasime...
Stai linistita toate femeile sunt frumoase, nu exista femeie urata!
Fa multa miscare si alege o dieta hipocalorica, slaba in calorii, cu ambitie vei reusi!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E problema cu oglinda ta INTERIOARA, cu aprecierea ta de sine!
Cand te uiti in oglinda, spune_ti doar ca esti frumoasa si zambeste la tine si la cei din jurul tau!
Increderea in tine si echivalarea ta valorica cu cei din anturajul tau va rezolva problema ta.

| kurinkita a răspuns:

Greutatea nu e chiar un factor care sa reflecta daca te ingrasi sau nu. Poti pune masa musculara si sa iei in greutate desi body fatul sa scada, si vice versa. Un indicator mult mai bun pentru a vedea daca te-ai ingrasat sau invers, e sa iti verifici body fatul.