| VibeTrix a întrebat:

Cum pot slabi? Am 45 de kg dar nu as vrea sa dau varsta. Probabil unii dintre voi stiu. Ma simt oarecum grasa chiar daca eu sunt slaba... Imi vine sa ma bat cand imi vad corpul, chiar daca lumea imi spune ca sunt foarte slaba si ar trebui sa ma mai ingras. Apropo, cum pot pune masa musculara?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inceteaza sa-ti mai bagi in cap ca vrei sa fi mai slaba, ca esti grasa, ca nu-ti place corpul tau etc. Accepta-te si constientizeaza ca nu este o joaca cu anorexia. Acum ti se pare o gluma, peste 2 ani o obsesie care duce la slabirea organismului si cat mai e pana la moarte? Nu zic sa fi dupa un tipar al societatii ( anul asta se poarta 90 60 90 si anul urmator 150 60 150 - dau si eu un exemplu ) dar mentine-te la o greutate care sa fie ok pentru inaltimea ta. 45 de kg la 170 este mult prea putin. Nu te abtine de la mancarurile care-ti plac ( dar cel mai important, mananca sanatos ), iubeste-te, nu mai fi criticul tau si fa sport. Incearca sa lucrezi cu creierul tau si nu-l mai intoarce impotriva ta.

big hug
https://68.media.tumblr.com/......o1_500.gif

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pana ce nu-ti vei inlatura cauzele frustrarilor tale, nu prea ai sanse.
Daca te simti grasa la aceasta greutate, iti recomand sa te consulti cu un psiholog.

| RAY a răspuns:

Simplu numai manci mult, cu cat manci mai putin cu atat vei slabi mai repede,evita sucurile,zaharul,mai multe proteine,evita grasimile,carbohidtrati, mai multa carne de pui, peste, porc, legume

| anamariarot a răspuns:

Nu vreau sa sune ca o ofensa, dar ar fi bine sa mergi la niste sedinte cu un psiholog. Stiu si eu persoane care aratau foarte bine, dar din dorinta de a fi cat mai slabe au apelat la diverse practici si sanatatea lor a avut de suferit.
Ce inaltime ai?

| VibeTrix explică:

Serios? Haide

| mont a răspuns:

Prin infometare, dar nu iti recomand. O varianta mai ok ar fi sa faci sport. Dar intr-adevar nu prea ar trebui sa slabesti. Pentru a avea o forma mai faina a corpului e destul sa faci ceva sport.

| christall a răspuns:

Sport

| medicine a răspuns:

45 de kilograme este o greutate exagerat de mica, ai putea fi anorexica, si anorexia nu este o gluma, ci o problema medicala care necesita atentia unui doctor. Nu poti fi grasa la aceasta greutate, doar exagerat de slaba sau chiar nesanatos de slaba. Este in regula sa ai un corp zvelt si subtire, dar anorexia nu este in regula sub nici o forma, si nici estetica. Cunosc cazuri de persoane care s-au imbolnavit din cauza infometarii fiindca nu aveau vitaminele si nutrientii pe care doar o dieta echilibrata ii poate oferi. Pot aparea probleme fizice grave. Consulta un medic si nu te infometa, nu vei fi niciodata grasa daca mananci echilibrat! Masa musculara se creeza prin exercitii fizice, gen inot, mers pe bicicleta. Din nou, este bine sa ai un corp zvelt, dar nu sa ti se vada oasele, ceea ce ar putea fi cazul tau, daca spui ca ai 45 de kilograme. Daca o discutie cu un doctor nu este suficienta, cauta informatii si centre pentru combaterea anorexiei sau mergi regulat la un psiholog bun care sa te vindece de problemele care iti cauzeaza aceste ganduri. Asculta de sfaturile prietenilor care iti spun ca ar trebui sa te ingrasi, ei nu is doresc ca tu sa devii obeza, ci iti vor binele deoarece tin la tine si te apreciaza pentru cine esti.

| Minailiuc_Robert_1976 a răspuns:

Depinde de inaltime! Ai grija nu e de joaca cu kilogramele! Daca vrei sa pui masa musculara iti recomand sportul.Niciodata sa nu incerci acele medicamente de slabit! Iti trebuie ambitie! Eu spre exemplu eram slab si intotdeuna aveam probleme cu colegii mei practic cam luam bataie.M-am saturat am pus punct si acum fac Karate care mi-au dezvoltat foarte mult musculatura asfel am ajuns sa fiu cel mai bun din echipa de Karate prin munca! Deci ambitia e un lucru de care ai nevoie!

| VibeTrix explică (pentru Minailiuc_Robert_1976):

Pai eu am 1.70. Cat despre ambitie ai dreptatewinking Multumesc mult pentru sfaturi. Oricum mai ma gandesc la faptul cu slabitul... Nu stiu ce am dar imi doresc sa fiu anorexica laughing Am o gandire mai esuata cateodata
Oricum nu iau pastile pentru ca am pana in 17 ani si nu as face asta.