| georgyana1398 a întrebat:

Am o prietena care a suferit foarte mult mereu. Are probleme de familie si starea ei de sanatate psihica nu este tocmai buna. De multi ani ii se intampla ceva ciudat.Are momente in care. ceva o apuca cum ar fi o criza si nu se poate stapani. In momentele acelea ii tremura tot corpul si depune foarte mult efort. DIn cauza acesta, un muschi i s-a dezoltat foarte mult..pentru ca in timpul crizei ca sa spun asa i se contracta cel mai mult. Mai cunoaste cineva o astfel de situatie? Sunt ingrijorata pentru ea...si vreau sa o ajut pentru ca ii se intampla asta de cativa ani. Ea nu vrea sa se duca la doctor pentru ca parintii ei nu stiu si nu o sustin deloc in legatura cu nimic. Cunoasteti cumva ce se intampla si care este cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu poti s-o ajuti daca n-o convingi sa mearga la un medic. Aveti cumva medic scolar sau psiholog? Ia legatura cu acestia pentru inceput si prezinta-le cazul.

| michael5813 a răspuns:

Din pacate... doar specialistii o mai pot ajuta! e regretabil ca se poate ajunge la asemenea afectiuni!

| caractere a răspuns:

Posibil epilepsie.
Neaparat la medic! Urgent!

| Dumnezău a răspuns:

S-ar putea sa aiba crize de epilepsie sau apoplexie.Desi n-ai prezentat aici mai pe larg, este posibil sa i se contracte muschii gatului sau cei abdominali.Contractarea muschilor abdominali superiori se intalneste cateodata la epilepsie, din cauza dezechilibrului ce se produce in momentul crizei.Are cumva ateroscleroza sau consuma droguri/alcool? Nu de alta, dar acestea sunt printre principalele cauze ale epilepsiei, dat fiind faptul ca nu cred ca are tumori cerebrale sau traumatisme crainiene.Are cumva convulsii? Pentru ca atunci, muschii devin tepeni si foarte rigizi.

| georgyana1398 explică (pentru Dumnezău):

Nu fumeaza nici nu consuma alcol sau droguri. Are 14 ani si jumatate si i sa-a dezvoltat bicepsul doar la un picior. Are o diferenta de aproape 3 cm fata de celalalt picior. Ea nu are curaj sa mearga la doctor ii este foarte frica. Plange foarte mult cand ii spun despre asta mai ales ca. dupa cum am spus starea ei psihica nu e tocmai buna. EA vrea doar sa stie daca situatia ei e grava dar nu vrea sa apeleze la ajutor specializat.

| 1Mihai1 a răspuns:

Add first.cop90

| Weedier a răspuns:

Trebuie sa se duca neaparat la doctor, sa le spuna parintilor, sa-si faca curaj. oricat de lipsiti de suflet ar fi, nu cred ca nu vor face cv in legatura cu asta...dar oricum trebuie sa se duca la doctor

| Mozurov a răspuns:

Ce muschi anume i s-a dezvoltat?

| ana5 a răspuns:

Buna.Nu cunoasc o astfel de criza, dar cel mai bine ar fi sa se duca la un doctor.Aceste crize pot fi mai grave decat par, cel mai bine ar fi sa o sprijini si sa o convingi sa se duca la un doctor.Bafta!

| laptelaperfuzii01 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa mergi tu cu ea la un doctor fara sa va mai pese de ce cred parintii ei odata ce ei nu o sustin in nimic, incercati la medicul de familie

| irina_8165 a răspuns:

Ar trebui sa o vada un medic specialist si nu costa foarte mult pentru crizele ei exista anumite pastile ce trebui sa le i aatunci pe miment sa se calmeze sau sa i le dai tu. bafta alaturi de eahappy si daca nu vrea la doctor singura solutie la famacie sa explice si i se va prescrie un medicament macar asahappy