| victoriacaraus2005 a întrebat:

Am o problema, daca pot s-o numesc asa. Am implinit nu demult 14 ani. Problema consta in faptul ca nu am ciclu. M-am mai interesat prin internet dar oricum sunt confuza. De aceea, am zis sa va spun problema mea aparte. Deci, eu nu sunt foarte dezvoltata, adica asa, mediu (fizic ma refer). Stiu ca poate sa mai intarzie ciclul. Adica am abia 14 ani si stiu ca daca nu mi se incepe dupa 16 ani e o problema. Dar cel mai mult ma sperie faptul ca imi curge un lichid transparent, vascos, fara miros, de vreo 3 ani! Tot ce stiu eu e ca acest lichid trebuie sa curga cu mult mai putin. (Si nu stiu daca trebuie sa mentionez si urmatorul fapt, dar mai bine spun, ca sa nu pierd nimic: pe lenjerie am vazut niste pete (foarte) mici negre. I-am aratat mamei si ea a spus ca e din cauza dressurilor sau a oticarei alte haine negre purate. Aceste "pete" imi apareau acum 1 luna, timp de vreo 25-35 zile la rand, chiar daca aveam haine (dressuri) de alta culoare decat neagra). Va rog mult cu sfaturi utile. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bbnnmm a răspuns:

Îți sugerez să vorbești cu mama ta și să-i explici că te îngrijorează acele scurgeri și faptul că încă nu îți vine menstruația și să mergeți la un medic ginecolog. Sau poți merge tu singură. Vaginul se curăță singur prin acele scurgeri, dar dacă sunt abundente e clar că ceva nu e în regulă. Am avut aceeași problemă, am mers la ginecolog și mi-a dat niște ovule, care trebuie introduse în vagin. Ție, dacă ești virgină, nu îți va da. Îți va prescrie alt tratament. Nu te trata după ureche pentru că îți poți face mai mult rău. Doar medicul știe sigur și exact ce ai și cum se poate rezolva. Îți doresc multă sănătate!

1 răspuns: