| Amy2024 a întrebat:

Bună! Am o problemă. După ce m-am spălat pe dinți a început să-mi sângereze gingia și nu știu din ce cauză... Mă spăl pe dinți regulat, folosesc o perie cu perii moi, nu am vreo boală parodontală dar tind să cred că e o inflamație din cauza aparatului dentar. Oare așa să fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Periajul dintilor se face cu o perie medie ca asprime, nu moale, atat pe dinti cat si pe gingii, cel putin de 2 ori pe zi, ca sa indeparteze mancarea si bacteriile care se depun la baza dintelui, declansand gingivita si paradontoza.
Daca ai aparat dentar, atunci se vor spala dintii dupa fiecare masa, cel putin 2 min. iar periajul lor se face de sus in jos, nu pe lateral (stanga_ dreapta).

https://www.sensodento.ro/media/periajul-dentar.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că te speli prea des pe dinți.

| Amy2024 explică (pentru anonim_4396):

Mă spăl doar de 2-3 ori pe zi, uneori doar de 2 ori

| Cipi1212 a răspuns:

Nu îți mai folosi aparatul dentar.

| Alexalex1000 a răspuns:

Am avut și eu sângerări la gingie doar o perioada, după n-am mai avut nici o sângerare... Spala te pe dinți dimineața și seara de 2 ori pe zi.

| Amy2024 explică (pentru Alexalex1000):

Mulțumesc tuturor pentru sfaturi, o să iau în considerare

| Alexalex1000 a răspuns (pentru Amy2024):

N-ai pentru ce. Funda?