| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema mare cu energizantele, sunt dependent de ele.Am incercat intr-o zi sa stau fara ele dar n-am reusit si daca nu-mi iau nu ma mai pot concentra. Vreau raspunsuri serioase!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexSalling a răspuns:

Dragule. Eu am fost adict la Pepsi, ajunsesem sa beau si 5 litri pe zi de Pepsi Twist, dar nu ma ingrasam. Cand am decis sa ma las fiindca nici nu-mi mai placea gustul, am facut-o pe loc. Prima saptamana am avut dureri de cap, parca cineva tinea o drujba acolo in fiecare moment, imi venea sa ma zgarii pe ochi, dar m-am fortat si in 4 luni nu mai simteam nevoia de Pepsi. Acum mai beau unul doar ocazional, nu mai am probleme de dependenta. Iti recomand sa faci la fel. Succes!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dependenta de energizante este doar in capusorul tau, iar daca vrei cu adevarat sa renunti la ele, poti!
Probabil ca nu realizezi inca, in ce pericol de moarte iti pui sanatatea, ca sa fii speriat atat de tare, incat sa renunti la ele.
Sper sa realizezi curand, inainte sa nu fie prea tarziu.

| kar1GaNNN a răspuns:

Nu vreau sa te sperii dar tu cu fiecare doza băută iti ataci inima si de la un moment dat nu o sa te mai poti concentra deloc.
Încearcă să bei câte un suc sau chiar o bere e mult mai sănătos.

| HadesSs a răspuns:

Inlocuieste cu alta sursa de energie mai sanatoasa cum e cafeaua happy

Răspuns utilizator avertizat
| vanfairy a răspuns:

Ai putea ca de fiecare data cand iti e pofta de energizant, sa bei suc de portocale sau ceva sanatos, e cam ca si chestia cu mestecatul gumei cand te lasi de fumat. la inceput e destul de dificil pentru ca na, dependenta de zahar, dar dupa cateva zile incepi sa iti revii. mult succes!