| Madalinn27 a întrebat:

Oare poti sa fii dependent de masturbare? Raspunsuri serioase,

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA, fiindca si masturbarea este o activitate la fel ca oricare alta care in cazul in care este practicata in exces, la un moment dat intra in rutina zilnica, devine obisnuinta si pe urma se poate transforma foarte usor....in dependenta. Aviz amatorilor. big grin

| doctorandus a răspuns (pentru corbulalbrosu):

De fapt, diagnosticul consacrat de ICD-10 este de masturbare excesiva sau cel de satiriazis, astea nu folosesc modelul dependentei (pot avea cauze organice sau medicamentoase sau droguri). Din punct de vedere psihiatric ar putea fi mai degraba vorba de tulburare obsesiv-compulsiva, caz in care se trateaza TOC-ul si nu masturbarea. Echipa DSM-5 a considerat includerea dependentei de sex (cu o forma legata de pornografie), dar a constatat ca nu exista suficiente cercetari serioase care sa sustina aceasta includere si n-a mai inclus-o.

| Negoiu a răspuns:

Normal că poţi să ajungi dependent! Practicată excesiv si mai ales dimineaţa (contează şi asta) devine rutină, obişnuinţă şi apoi dependenţă, cum ţi-au spus şi colegii. Niciun vagin nu poate avea „strângerea" perfectă, ritmul, etc. pe care omul şi-l imprimă singur, fără participarea altei persoane. Pot apărea disfuncţii sexuale, tendinţe de practicarea deasă a perversiunilor şi pericolul ca să aştepţi să-ţi plece prietena ca să te „rezolvi" în solitudine aşa cum vrei! Am văzut astfel de cazuri nu spun poveşti. Se pare că mai dăunătoare e partea psihică a masturbării, atunci când femeia e imaginată şi e „perfectă", decât cea fizică. Însă vorbim de cazuri mai rare, părerea mea, dar dependenţa e reală...

| doctorandus a răspuns (pentru Negoiu):

Poate nu stii ce genuri de pornografie exista: MILF, GILF, grasane, etc. Deci nu toti barbatii gusta perfectiunea fotosopata.

| macanachebaiatdecartier a răspuns:

Danke sanke

| Blur99 a răspuns:

Da,daca faci asta zilnic devine o rutina si vei deveni dependent.