| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Am o problemă o.O de ceva timp mă trezesc cu pişcături mici care se fac imense dacă mă scarpin. Nu ştiu dacă e vreo alergie, pentru că habar nu am ce mă pişcă.
Am chestie de aia de băgat în priză împotriva ţânţarilor am pus şi pastilă de ţânţari. Bănuiesc că au murit toţi straight face. Dar surpriză, dimineaţa iar m-am trezit cu o pişcătură pe laba piciorului [şi una pe gât], e mică destul de tare, dar nici măcar nu e roşie. Şi are un punct în mijloc. Nu ştiu ce să fac sad.
A da, şi acum vreo 3 zile, am avut 2 pişcături pe picior una lângă alta >.< m-am scărpinat şi s-au făcut imensesad

Ajutoor sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| ÁnΌMŀŠ a răspuns:

Buna.Incearca sa ti usa de la camera ta inchisa ziua, sa ai plasa de tantari la geamuri, iar un remediu pentru piscaturi...mergi la farmacie si cere mixtura pentru muscaturile de tantari, o sa iti atenueze durerea.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Sa nu fie piscaturi de purici.
Mergi la farmacie si cere o solutie.
Te pup!

| ceaiuldetei a răspuns:

Nu pot să îți spun cum să scapi de ei, însă pot să îți spun ce poți să folosești împotriva pișcăturilor respective.

Tamponează locul sau locurile afectate, cu un disc îmbibat în amoniac. E nasol la miros, dar te ajută. Să ai grijă cum respiri și să te speli bine pe mâini după. : )

| sparky34 a răspuns:

Ti-au mai ramas cred ca tantari prin camera si te viziteaza noaptealaughing

| 123lalala a răspuns:

Buna., aceeasi problema am avut-o si eu laughing, dar ascultama ce trebuie sa faci: dupa ce te-a muscat acel tantar ( sau ce o fi) iti pui cu mana ( sau pe o vata)putin otet. o sa te piste putin dar fi convinsa ca nu o sa mai ai mancarimi! Eu personal nu am crezut dar am testat si am vazut ca e adevarat! fundita?

| ZCXCV a răspuns:

Nu cred ca sunt de la tantari, deoarece piscaturile de tantari sunt rosii. Pot fi provocate de alte insecte cum ar fi paianjenii. Daca incep sa apara mai multe ar fi bine sa consulti un medic alergolog.

| Tamas_Nicol_1997 a răspuns:

Alea sigur sunt piscaturi de tantari...Eu iti propun sa mergi la farmacie si sa ceri AUTAN SPRAY USCAT..Eu il folosesc si este foarte bun..Nu o sa mai ai probleme cu tantari..nici macar nu se apropie tantari cand simt mirosul...Sii in plus spray-ul miroase placut. Sper ca ti-am fost de ajutor.happy

| Acelashy a răspuns:

Mergi la doctor.e singura solutie.nu asculta de sfaturi de pe net pentru ca nu sti cu exactitate ce e...succes!