| denyzo a întrebat:

Ajutoor! De cateva zile ma trezesc in fiecare dimineata cu 3 sau 4 piscaturi de purice pe picioare ori pe spate.
Nu pot sa inteleg de unde am luat, urma de puric nu am gasit deloc, lenjerie noua, haine curate, si tot m-am trezit cu piscaturi si astazi dimineata.
cum pot sa scap de asta? Nu am patit niciodata, nici nu pot iesi din casa cu pantaloni scurti, pentru ca sunt plina de piscaturi sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Probabil ai atins un animal cu purici! Uite aici cateva retete: http://p.pw/bajAfQ
Apesi pe link, stai 5 secunde si dai skip ads.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Doamne ferește, să nu cumva să îți speli câinele (dacă ai) cu detergent de vase pentru a-l scăpa de purici, cum te sfătuia cineva mai sus, care ți-a dat și un link. : )) Pentru deparazitarea animalelor, se găsesc la toate farmaciile veterinare, în pet-shopuri, cât și în hipermarketuri, soluții, șampoane și spray-uri speciale pentru uz veterinar! Și nu costă o avere! ))

http://www.adoptiicaini.ro/detergentii-un-pericol-pentru-caini-si-pisici/

Un șiretlic, ca să scapi de purici, este să pui căteva picături de oțet alimentar pe așternutul unde dormi, te poți tampona și tu pe corp, fiindcă mirosul înțepător al oțetului va îndepărta puricii.
Dacă au lăsat deja semne, fă o baie fiebinte în cadă, fiindcă umflăturile roșii se vor retrage vizibil, dacă nu continui cu scărpinatul.

| FaraNumePls a răspuns:

Țânțari ori acarieni

| Porcusorul a răspuns:

Conteaza mult cum arata acele eruptii, daca sunt adunate mai multe intr-un loc sau sunt imprastiate, daca au lichid in ele sau nu si asa mai departe. Nu cred ca e vorba de purici in cazul de fata, dar printre suspecti raman tantarii, plosnitele, diferiti acarieni ai pielii sau reactii alergice. Spala foarte bine zonele unde apar eruptiile utilizand apa calda si sapun, si consulta un dermatolog bun pentru a primi un diagnostic corect si tratamentul aferent.

| Ciubotele a răspuns:

Iti poti cumpara un sprei pentru tantari.Si poti iesi afar cu acel sprei

| Alka25 a răspuns:

Patul tau e din lemn vechi? Pt că dacă da atunci el e problema.Si eu pățeam la fel când mergeam la țară aveam un fel de blânde destul de mari și am schimbat salteaua, tot dar fara vreau rezultat așa că am făcut schimb de pat cu mama (al ei e din placaj) și nu am mai facut niciun fel de buba nici eu nici mama după am aflat că patul ăla îmi provoca o alergie doar mie nu și mamei, sper că ți-am fost de ajutor