| anonim_4396 a întrebat:

Am observat că mi-au apărut pe corp, în special pe picioare şi pe spate, nişte vene foarte foarte subţiri, mici si mov-albastre sub piele.
Care ar putea fi cauza şi cum aş putea să scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Spitz10 a răspuns:

Pai la picioare sunt cunoscute ca si "varice" si se face din cauza efortului si ca nu stai jos cat ar trebui.Pe spate nu am mai vazut asa cazuri.Si maicamea a avut, era postarita, si mergea foarte foarte mult in fiecare zi.Dar acum nu mai lucra la posta si i sau retras.Deci ar trebui sa iei o perioada pauza, sa nu-ti mai fortezi picioarele, si totusi du-te la o farmacie sau un medic si spune-i sa-ti dea ceva pentru varice, o sa iti relaxeze picioarul si o sa scapi de ele. Funda?>

| sebipopescu1 a răspuns:

Sunt probabil de la sedentarism stai prea mult in picioare sau jos si circulatia sangelui nu este tocmai buna... cred ca un regim alimentar mai sanatos si putin sport ar ajuta, dar nu garantez disparitia lor

| sebipopescu1 a răspuns:

Sunt probabil de la sedentarim. Stai prea mult in picioare sau prea mult pe scaun. Putin sport si o alimentatie echilibrata ar fi ideale, dar asta nu garanteaza disparitia lor, insa cu siguranta previn aparitia altora

| sebipopescu1 a răspuns:

Scuze ca am scris de doua ori, dar nu aparea big grin