| adelina_6892 a întrebat:

Am observat ceva scurgeri vaginale si nu stiu ce sunt. Se intampla asta de mai multe ori pe zi si observ pete galbene-albe pe protej slipul meu. Mentionez ca inainte de a-mi veni menstruatia timp de 2 ani am avut aceasta problema. Si si acum dupa ce s-a terminat. Nu radeti, chiar nu stiu ce este, sunt ingrijorata. Am 14 ani daca ajuta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este normal, aceasta secretie vaginala o vei avaea pana la menopauza, nu dispare. Important este sa ai o igiena buna, adica sa porti numai chiloti de bumbac de culoare deschisa, pe care sa nu ii tii pe tine mai mult de 12 ore, sa ii speli la temperatura inalta (90 de grade) si sa-i calci inainte de fiecare purtare. De asemenea, trebuie sa te speli cu apa si sapun pe organele genitale dimineata, seara si dupa fiecare scaun.

3 răspunsuri:
| G a răspuns:

Sunt doar secretii vaginale, nimic anormal. [desi n-am mai auzit sa ai ciclu si sa n-ai secretii...]

| KidDo_4008 a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la un ginecolog sa-ti faci un test pentru scurgeri menstruale. Nu ai dc sa iti fie rusine. Orice fata la un moment dat se confrunta cu astfel de situatii.

| berbecutzpeshtiuc a răspuns:

Buna adelina! nu trebuie sa te ingrijorezi pentru ca asa se intampla si dupa menstruatie, ai scurjeri vaginale si se numeste secretie. eu iti propun sa vorbesti cu mama ta despre chestia asta sau cu o alta femeie care a trecut prin chestii din astea si mai este un site pe care poti vorbii personal cu o persoana, se numeste site www.noifetele.ro. pa