| Maria3011 a întrebat:

Buna! E o intrebare mai intima dar vreau sa ma lamuresc.Pe chiloti am niste pete albe/galbene si nu stiu de ce, inca nu mi-a venit menstruatia.
M-am săturat sa trebuie sa ii schimb de 3 ori pe zi. Vreau sa stiu de la ce e si cum pot sa nu mai am asceasta problema. Uneori are un miros neplacut, am 12 ani. Multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acelea se numesc secreții vaginale. Folosește Protej-slip Discreet zilnic ca sa nu te mai schimbi.
Cred ca la vârsta ta acele secreții sunt normale, pentru ca nu ai menstruație. Dacă când îți va veni menstruația vei observa ca ai secreții urat mirositoare va trebui sa mergi la un ginecolog pentru ca s-ar putea sa fi luat vreo bacterie sau ceva. Chiar și de la gelurile de dus poți face ceva și sa ai apoi secreții urat mirositoare. Dar deocamdată stai liniștita pentru ca e normal sa le ai înainte de menstruație.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei cu cateva zile care uneori pot fi intre 5 si 10 zile, glandele secretoare existente in vaginul ''pasaricii'' tale isi maresc ritmul de activitate inainte de a se produce pricesul sangerarii menstruale periodice. in aceasta perioada a ciclului menstrual starea de sanatate a vaginului dar si a florei vaginale, necesita o cantitate mai mare de secretie vaginala care este produsa in mod absolut normal. Dar este posibil ca si cantitatea de mucus cervical produs in aceasta perioada sa fie cu ceva mai mare si cele 2 secretii amestecate din cauza cantitatii prea mari sa se scurga din vagin si astfel sa ti se umezeasca zona vulvei ''pasaricii'' tale si in locul de contact cu chilotul aceasta sa se imbibe cu secretia respectiva si astfel sa apara acele pete nesuferite. Este cazul sa folosesti ori un absorbant de zi sau protej slipul pentru a evita sa ti se pateze chilotelui in zona situata intre picioare. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt secreții vaginale, nu cred că e nimic în neregulă.

| Maria3011 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc,dar acele pete ma cam deranjeaza...