| Evelin0209 a întrebat:

Am racit si mama mi.a zis ca vrea sa.mi ia temperatura rectal ca cica e mai precisa. Dar eu nu vreau. Ma va durea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

La 10 ani, esti cam marisoara, pentru a-ti mai lua temperatura rectal.Intr-adevar,este mai corecta luata asa.
In cazul in care nu vrei, ai tot dreptul sa-i explici mamei, ca esti destul de mare ca sa-ti puna ea supozitorul sau sa-ti ia temperatura in modul acesta.
De durut nu doare, nici cand iti pui supozitor, nici cand ti se ia temperatura rectal.

| Patricia88 a răspuns:

Poti folosi lubrifiant de la durex sau saliva, este foarte important sa aplici una din ele si pe interiorul rectului cu degetul pentru a ameliora eventuale dureri.