| anonim_4396 a întrebat:

La adulti unde este cel mai precis sa luam tempetatura? oral, axial sau rectal?
Daca folosesc termometru digital trebuie sa adun cu un grad temperatura care a iesit? Intreb deoarece am observat ca temperaturile sunt diferite ce-a mai mare iesind cea rectala si ce-a mai mica fiind cea axiala.
Care este ce-a mai precisa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AlexRv a răspuns:

Bună Annnonimm!

Depinde pentru ce vrei să o știi. Dacă curiozitatea ta este febra, trebuie să iei temperatura AXIALA!

NU trebuie să aduni nimic!

O zi faină!

| Annnonimm a răspuns (pentru AlexRv):

Pai la axila imi iese ba 35 ba 36 sau 36, 2 nu inteleg cred ca nu stiu sa il pun cum trebuie. da sa vad daca am temperatura scazuta sau crescuta.
In timp ce oral imi iese 36, 7 si rectal 37, 3.