| ancaanca2344 a întrebat:

Buna, am și eu o indemnizație de handicap pe întârziere mintală ușoară cu gradul accentuat. (Mi s-a dat de la doctoră s o fac in noiembrie 2023 pentru că atunci am primit diagnosticul ăsta. Am citit pe net că sunt niște beneficii pentru gradul meu de handicap pe care aș vrea să le folosesc ( citisem acolo că sunt și gratuități pentru mijloacele de transport/metrou ), plus alte avantaje ale indemnizației. Și la fel aș vrea să știu dacă se mai poate beneficia și de ceva card alimentar sau de curent ( imi spusese cineva de ele ). E păcat că na, pana la urmă e dreptul meu și e urât să nu am parte de el dacă mă încadrez. Cineva care știe vă rog? Sau care ar putea sa-mi explice cum pot să le fac și in ce mă încadrez? Vă rog mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Da, aveti gratuitate pentru transportul in comun.
De asemenea dreptul la ajutorul de caldura si la cardul de alimente.
Pentru transport va dau cei de la Direcția de asistenta sociala de unde apartineti un permis gratuit specific pe loc, o sa aveti nevoie de poza gen de buletin.
Cardul de energie si alimente ar trebui sa va vina prin posta, insa dupa ceva timp.
De asemenea de la primărie se da un stimulent, trebuie sa faceti cerere acolo, insa si pentru acela trebuie sa asteptati.
Pentru cardul de energie si alimente sunt niste conditii de venituri, daca mai aveti si alte venituri in afara de indemnizația de handicap, sa nu depasiti 2000 lei venitul dumneavoastră.
Sanatate,

| ancaanca2344 explică (pentru ioana748):

Eu stau cu al meu care lucrează și la el depășește de 2000 de lei la salariu. In legătură cu transportul gratuitatea o mai pot primi dacă el lucrează și depăsește sau se ține cont de asta doar la cardurile de energie și alimentar?

| ioana748 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Nu are legatura cu cine stai.
Importante sunt doar veniturile tale strict.
Factura poate fi platita cu acel voucher cu condiția sa ai buletinul in concordanță cu adresa de pe factura.

| ancaanca2344 explică (pentru ioana748):

Eu de fel sunt de la țară și m-am mutat cu al meu recent aici aproape de București ( de aici e al meu ). Eu cu comisia și toate celelalte mi aș dori să rămân la locul de unde sunt eu, adică la mine acolo deoarece nu mai vreau să fac o grămadă de mutații de colo colo. Cardurile si gratuitatea pentru transport nu pot rămâne trecute pe locul de la mine acolo de unde și să le pot folosi aici unde stau cu el? Menționez că nu suntem căsătoriți incă cu acte, însă urmează s o facem. E ok așa?

| ioana748 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Nu, gratuitățile se dau de la direcția unde ai făcut dosarul.
Nu le poți folosi în București.
Cardul de alimente Nu este problema.
Dar cel de energie îl poți folosi doar unde ai mutația în buletin.
Eventual plătești pentru cine locuiește acolo.
Card de transport tot la fel, îl poți folosi doar unde ai adresa de buletin.

| ancaanca2344 explică (pentru ioana748):

Aveți messenger sau Instagram ca să mai putem ține legătura? Dacă puteți și doriți și dumneavoastră.

| ioana748 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Scuze, pentru transportul în comun poți folosi cardul de teansport pe tot teritoriul tarii.

| ancaanca2344 explică (pentru ioana748):

Aa, și inca o întrebare. Ideea e că eu stând la el aici, e foarte departe de mine locul de unde sunt eu ( adică e comisia și locul meu natal ). Banii incă nu mi au intrat pe card și cică trebuie să le dau iban ul și să duc extras de cont. Momentan nu prea am posibilitatea pentru transport că stăm și destul de greu financiar, distanța e mare, iar drumul e destul de scump. Intrebarea mea e: extrasul de cont și ibanul trebuie neapărat duse personal de mine la ei la comisie sau se poate și online?

| ioana748 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Se poate și online sau posta.

| ancaanca2344 explică (pentru ioana748):

Mie mi s-a zis că trebuie neapărat personal să merg la ei că online nu acceptă...

| ioana748 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Fiecare direcție cu regulile ei, dar întrebați dacă accepta posta și trimiteți cu confirmare de primire.

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sigur ca este pacat de ele sa ramana acolo neluate de dumneata, amintesc faptul ca doar in Romania sunt peste 860.000 de persoane cu handicap pe care le "intretin" nu mai mult de 4-5 milioane de persoane care muncesc pe contributivitate! Adica noi platitorii de taxe si impozite, noi cei care lucram si nu primim niciun fel de beneficiu!
Faptul ca aceste persoane cu handicap primesc inclusiv voucere la lumina si alimente (pe langa alte zeci de beneficii si scutiri de taxe si impozite) fara ca sa conteze ca unii dintre 'handicapati' au salarii (cei care lucreaza sau pensie de munca pe langa indemnziatia de handicap) care depasesc de cele mai multe ori salariile si pensiile celor care nu sunt incadrati in grad de handicap, nu imi provoca mie ca cetatean onest platitor de taxe si impozite decat REPULSIE!
De ce repulsie? pentru ca omul sanatos a ajuns sa fie desconsiderat de catre statul roman! punct
parintii si bunicii nostri care au muncit o viata au benficii zero si pensii mizere comparativ cu persoane cu handicap care (nu toti ci unii dintre ei) au venituri enorme.
Vreti sa dau un exemplu concret de persoana cu handicap care este scutita de taxe si impozite, care primeste indemnizatie lunara, desi el este milionar in euro? Silviu Prigoana!
O mizerie cum se aplica legea si cum se ofera beneficii fara sa se tina seama de alte venituri.
Din punctul meu de vedere persoanele cu handicap care trebuiesc sa primeasca indemnizatie trebuiesc sa fie cei care sunt fie la orizontala, fie persoanele care nu-si pot desfasura nicidecum viata dapai sa munceasca!

Avem medici si asistente angajate la stat, magistrati etc care au handicap si iau salarii de peste 30.000 de lei /luna muncind 6 ore pe zi ca atat le permite "handicapul" pe langa asta au toate beneficiile persoanelor cu dizabilitati, asa ceva nu este corect fata de omul care nu are handicap!

O buna parte dintre cei 860k de persoane cu handicap din Romania, nu sunt nici macar handicapati cu acte in regula, sunt unii care au bagat bani in buzunar unor spagari ca sa fie incadrati ca persoane cu handicap, desi sunt perfect sanatosi!

Trebuie umblat la lege si trebuie vazut cine si cat primeste de la poporul roman! ca noi cetatenii suportam aceste cheltuieli nu Klaus, nu Ciolacu nu Sosoaca!

| Eireann a răspuns (pentru Simpatic):

Ok. Stii cat costa un scaun cu rotile? Unul cat de cat bun, sa te poti deplasa cu el pe strada macar? Stii cat costa modificarile nesecare in casa ca sa poti, ca persoana cu handicap motor, sa traiesti pe cont propriu? Cat costa si dureaza sa modifici o masina incat sa fie potrivita pentru nevoile tale? Cat costa ustensilele din bucatatie fiindca nu le pot folosii pe cele standard? Cat a costa (si inca ma costa - ca mai avem de lucrat) dresajul de specialitate a cainelui de asiatenta si alerta medicala? Cat ma costa sa platesc pe cineva sa ma ajute cu curatenia in casa fiindca fizic nu pot sa fac asta? Plus multe alte cheltuieli pe care o persoana fara handicap nu le are - pentru cheltuielile astea sunt indemnizatiile, nu pentru a asigura traiul daca nu poti sa lucrezi. Am un handicap motor si lucrez - de acasa in mare parte, cu program flexibil fiindca am programari la medici, zile in care am dureri, etc dar asts nu inseamna ca nu pot sa imi folosesc pregatirea profesionala. Plus ca nu poti sa stii daca cineva are un handicap/dizabiltate doar fiindca par ok, am cunoscut multi la cursurile de dresaj - epilepsie, narcolepsie, migrene, caderi bruste de tensiune arteriala, crize absente, leziuni traumatice cerebrale) - nu stii ce inseamna sa traiesti cu asa ceva, si zic sa traiesti nu doar sa existing- da, vreau sa merg la un concert, la o masa in oras, o excurie off road cu masina - astea le fac din banii mei, indemnizatia de handicap abia imi acopera cateva din nevolile "speciale" pe care nu le-as avea daca nu as fi bolnava. Multa sanatate si sa speram ca nu o sa ajungi in situatia in asta.

| Simpatic a răspuns (pentru Eireann):

Stimata doamna, ati luat personal ce am spus eu si nu era cazul!
Mai stiu ca pe langa cei ca dv. exista atatia "Arsinei", atatia procurori, asistente, medici si alti bugetari care pentru faptul ca au "diabet" primesc alaturi de indemnizatie toate beneficiile pe care le ai si dumneata cat si alte persoane care chiar au nevoie de acele ajutoare si indemnizatii! pe langa indemnizatie unii au venituri de peste 50.000 de lei/luna (un exemplu? medici profesori universitari, care lucreaza si la stat si la privat si in cadrul universitatilor) Iar legea nu face discriminare desi ar cam trebui sa limiteze drepturile financiare primite de la stat, a celor care sunt apti de munca si care depasesc un barem financiar al veniturilor! Deci legea mie imi spune ca si cel cu 500 de lei indemnizatie cat si cel cu indemnizatie de 500 de lei + venituri de 50.000 de euro/luna este in aceeasi oala din punct de vedere al handicapului sau!

Stiu cazuri si la acelea fac de obicei referire ca unii care nu au lucrat 1 zi in viata lor dar au beneficii ce decurg din handicapul usor sau mediu sau grav pe care-l au, in timp ce parintii si rudele mele care au iesit la pensie si sunt fara handicap, nu au primit nimic niciun amarat de RMN, 1 data in viata lor, asta dupa ce au contribuit o viata la Casa de asigurari de sanatate! Altii sunt abonati prin spitale si clinici particulare si beneficiaza mereu de tratamente si investigatii gratuite, datorita handicapului lor, unii avand doar handicap pe foaie (ma refer la cei care au reusit cu spaga acest lucru!).
Faptul ca aveti un handicap locomotor, imi pare rau, dar carutul de care vorbiti dv. este gratuit, si fie ca a costat 5000 sau +10.000 de lei, tot din banii contribuabilului a fost platit!
Cand va plati Gabriela Firea, Klaus, Ciuca, Sosoaca sau Simion, nu voi avea o problema cu asta, sa doneze ei averea lor persoanelor cu handicap, m-as bucura!
Nu intru acum in alte si alte detalii.
Este urat ca unii bugetari care au pensii 'speciale' beneficiaza de indemnizatii de handicap, cum am si spus multi au reusit cu spaga sa beneficieze de incadrare in grad de handicap!
I-a interesat nu indemnizatia in sine pe cei cu bani ci i-a interesat >> scutirile de taxe si impozite, una este sa ai o dacia logan si alta este sa fii scutit de impozit pe un bentley! la fel si in cazul imobilelor detinute, la un apartament de 60 m2 e un impozit anual iar la o villa de 600 m2 este alt impozit pe an!
NU m-am indreptat prin mesajul meu contra tuturor celor peste 860k de persoane cu dizabilitati ci contra celor care pe NEMERIT primesc absolut toate beneficiile!
Vreti sa va mai zic cine primeste aproximativ aceleasi beneficii cu persoanele cu dizabilitati fara sa aiba vreun merita macar?
Cei carora parintii le-au facut' puscarie politica', beneficiarii Decretulului-lege nr. 118/1990, cu alte cuvinte unii care sunt acum la varsta pensionarii sau chiar pensionari, primesc indemnizatie in cuantum de 700 de lei/luna (care nu se cumuleaza cu alte venituri!) si alte scutiri de taxe si impozite ce decurg din acest Decret, pentru simplul fapt ca tatal sau mama lor a facut puscarie politica acum mai bine de 50 de ani. Cate astfel de persoane cu statut de indemnizatie sunt doar pe decretul lege nr.118/1990 (cu modificarile si completarile ulterioare)? sunt zeci de mii de persoane!

Si noi ne mai intrebam de ce tara asta o duce rau? in tara asta cine mai plateste taxe si impozite? ca prostituatele, proxenetii, indemnizatii, evazionistii si alti speciali NU, deci greul ramane pe umerii copiilor astora care muncesc pe la fast fooduri si le rapesc viitorul niste guvernanti incompetenti! guvernanti care tin omul de rand cu salariul minim de 2080 de lei/luna!

Nu luati mesajul meu ca pe o polemica fata de dv.
Eu am ales sa fiu corect si just! Si asa mor! Nu ma vand ca unii pentru bani caci am exact cat imi trebuie.
Insa a fi om si a fi demn nu poti cumpara cu toti banii din lume!
Multumesc daca ati inteles absolut tot ce am zis si la tot ce am facut referire!

| Standt a răspuns:

De la "doctoră"? Da, dovedesti ca ai handicap mintal.
Vrei de toate fara sa muncesti. @Simpatic are dreptate.

| Simpatic a răspuns (pentru Standt):

Te salut, nu am vrut sa lovesc in doamna cu probleme cea care a deschis subiectul ci in cei care desi sunt medici, procurori, senatori, oameni de afaceri, pentru simplul fapt ca au un handicap mediu, primesc toate beneficiile posibile!
Este o greseala a legii aajutorul oferit unor oameni bogati, stiu ca legea stipuleaza ca indemnizatia de handicap nu se cumuleaza cu alte pensii, venituri, dar este o greseala, daca ne aduce aminte de actorul Alexandru Arsinel acest nesimtit care cumula nu mai putin de 4 venituri de la stat! Avea pensie de handicap, pensie (de actor), pensie de revolutionar, salariu ca director de teatru! Ceea ce este total gresit! Sunt oameni care au muncit 40 de ani si nu aveau 5000 de lei, iar Arsinel incasa peste 20.000 de lei, care era meritul sau? ca era revolutionar care nu a participat la Revolutie sau faptul ca era persoana cu handicap?
Deci cum am zis, sunt de acord ca anumite persoane sa beneficieze de indemnizatie de handicap, dar nu toti! Unii au venituri mari si nu ar trebui sa primeasca niste beneficii precum transportul in comun, bani de combustibil (da la handicapul accentuat si grav se dau bani si pentru combustibil, loc de veci gratuit, indemnzatia in sine, scutire de taxe pe autovehicul si imobil, scutire de taxa de salubrizare, medicamente gratuite indiferent de incadrarea in handicap, "concedii" platite de stat in statiuni balneare cate si mai cate si VA ADUC LA CUNOSTINTA FAPTUL CA DE ACESTE BENEFICII AU PARTE ATAT PERSOANELE CARE POATE NU AU NIMIC CA SI VENITURI DECAT O INDEMNIZATIE DE SA ZICEM 500 DE LEI, DAR TOT DE ATATEA BENEFICII AU PARTE SI PERSOANE CARE INCASEAZA VENITURI DE 60.000 DE LEI PE LUNA.
Ceea ce nu este echitabil si nici corect.
Dar cine in tara asta sa faca ceva drept, in acest stat de drept?

| ancaanca2344 explică (pentru Standt):

Eu cu asta am fost diagnosticată, plus că am niste probleme așa că nu mai critica tu cum vrei laughing

| ancaanca2344 explică (pentru Standt):

Sunt drepturile mele in primul rând, in al doilea rând n a zis nimeni că nu vreau să lucrez așa că nu mai comenta tu aiurea ce te taie capu.