| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani si luna trecuta mi-a venit ciclul pe data de 21 iulie iar acum suntem in 20 august si inca nu mi-a venit, marea problema e ca eu pe 24 august plec la mare si cum se zice cand tie lumea mai draga se iveste ceva, ce as putea sa iau ca sa imi vina ciclul mai devreme?

Dau fundita pentru cel mai bun raspuns!

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rares_3460 a răspuns:

Sa nu faci prostia sa incepi sa iei medicamente sau alte substante ca sa iti vina mai repede doar de dragul de a scapa de asta cand pleci la mare. Poti sa iti faci mult mai mult rau. Mai bine astepti si nu cred eu ca o sa te prinda ciclul cat o sa fii la mare mai mult de o zi sau doua. Iar dupa ai timp si de distractie.

3 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Chiar dacă ai lua ceva pentru grăbirea declanșării menstruației, tot nu ai rezolva nimic. Suntem deja în 20 august, iar tu pe data de 24 pleci. Să spunem că azi forțezi menstruația să apară, iar mâine vine. Crezi că se va opri până pe data de 24? Bineînțeles că nu. Nu trebuie să iei absolut nimic, pentru că dereglezi ciclul menstrual și poți avea parte chiar și de sângerări intermenstruale, care sunt chiar neplăcute. Când îți va veni menstruația, te vei duce la farmacie și îți vei cumpăra tampoane O.B., ca să poți face plajă. Evită să stai prea mult în apa mării, căci te poți alege cu o răceală foarte urâtă. Deasemenea, va trebui să eviți băile fierbinți, pentru că favorizează fluxul abundent al lichidului menstrual, și sunt sigură că nu vrei vrea/putea să îți schimbi tamponul din oră în oră.
Sănătate!

| whatevernvm a răspuns:

Nu e bine sa fortezi asta.

Ai putea folosi ob-uri, dar daca esti virgina e putin riscant.

| luiza_6100 a răspuns:

Nu te stresa inutil pentru ca momentan uh nu ai o perioada regulata pentru menstruatie si e posibil ca luna aceasta sa iti vina pe la sfarsitul lunii sau delocwinking...si inca ceva, nu incerca in niciun fel sa fortezi sa-ti vina mai repede, pentru ca asta ar putea duce la tulburari ale ciclului menstrual mai tarziu...winking