| PeRicoL.de.eXploZie6 a întrebat:

Daca in albul acela de la ochi ( nu stiu cum se numeste ) este si galben, ce inseamna? Poate fi si din cauza oboselii? Va rog frumos sa fiti seriosi in raspunsuri deoarece am remarcat ( acum cativa ani, dar si acum ) ca mama are galben acolo cateodata. Ea spune ca asa este pigmentul ei, dar mi-e frica sa nu zica asta doar pentru ca stie ca sunt sperioasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ingalbenirea apare deodata si e progresiva, fara disparitie, atunci e icter si semnifica o problema a ficatului. Daca apare doar uneori si dispare se poate datora excesului de alcool, cafea sau fumatului. Nu prea apare datorita oboselii ci unuia dintre factorii de mai sus.

5 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Nu cred ca e bine trebuie sa fie alb curat fara vase de sange sparte sau alte culori poate fi si o suferinta hepatica ca e asa icterica la ochi sau o alta afectiune trebuie sa mearga la oftalmolog si internist sa faca niste controale si analize mai amanuntite.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cauta, ca se gasesc carti despre iridologie - asa se numeste diagnosticarea dupa/prin petele de pe iris! Nu mai amana! De obicei, petele apar cu mult inainte sa se declamseze boala!

daniela
| daniela a răspuns:

Da are dreptate poate fi si asta dar poate fi si o hepatita. Mai bine mergeti la un doctor cred eu

| Denisse_8813 a răspuns:

Ce mai astepti? In loc sa stai in fata calculatorului si sa tastezi mai bine ia-o pe mama ta si mergeti la un consult ca sa stiti sigur despre ce este vorba. Intradevar poate fi si din cauza oboselii dar poate fi si hepatita, de ce sa nu fiti sigure? Iar daca e din cauza oboselii si in rest e totul ok stiti pe viitor de ce anume sa va feriti si cum sa va protejati! happy

| Denisse_8813 a răspuns:

A si se numeste sclerotica. happy