| oana23madrid a întrebat:

Buna am si eu o intrebare :de aprox o luna de zile mi-au iesit ca niste bubite pe picioare mi-am facut analizele la sange si mi-au iesit bine, mi sa recomandat o crema si anume PEITEL, doctora mi-a zis ca am o eczema si ca nu se vindeca niciodata.si anume o sa imi dispara, dar o sa imi apara din nou si numai cand sunt nervoasa, nu stiu ce sa zic sunt stresata. A avut cineva asa ceva, sau stiti pe cineva? si mai exact este grav acest diagnostic? mentionez ca nu am decat cateva bubite pe picioare...se poate intinde mai mult? ast rasp multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

De un an de zile nu s-a extins, dar petele apar si dispar, in acelasi loc.Nu ma deranjeaza chiar atat de mult, dat fiind faptul ca avand pielea uscata sunt foarte putin vizibile, doar sa ai ochi vigilenti si sa ma analizezi cu mare atentie si le poti observa, in rest nu, dar m-am speriat vazand ca dupa o luna tot nu dispar si am preferat sa merg la doctor... mi-a spus din ce cauza, pe baza de stres (avusesem niste examene importante la facultate in perioada respectiva si niste probleme acasa care mi-au daunat). Eu zic in continuare sa nu te ingrijorezi, asta te poate afecta intr-adevar, constituie un stres in plus. Continua sa te dai cu crema prescrisa de doctor chiar si cand in dispar, poti preveni aparitia altora noi!

4 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Si eu am, de un an de zile, dar pe maini.La mine apar un fel de bubite, mai mult pete, mici si rosii, dar care nu dispar.Sunt foarte vizibile cand am pielea uda, iar cand este uscata, se formeaza o coaja.Nu e chiar atat de rau, insa la fel ca si tie, si mie mi-a spus doctorul ca nu se va vindeca si ca trebuie sa am grija in ceea ce priveste stresul, pentru ca asta e principala cauza.Eu foloseam o crema cu "f", nu-i mai stiu denumirea big grin, dar acum ma dau doar din cand in cand, mai ales cand apar bubite noi, o crema pe baza de plante, de la plafar, consider ca e mai buna si mai eficienta. Nu are denumire, mi-o prepara acolo.
Succes si iti doresc sa nu-ti mai apara! :*
Pa-pa!

| Aliyaa a răspuns:

Am si eu apar datorita stresului date cu crema de galbenele si nu mai fi stresata si o sa ti treaca mie deja mi au mai trecut! si inca ceva nu se intind decat daca esti foarte stresata! succes!happy

| oana23madrid explică:

Da ai dreptate sunt ca niste pete rosii si au o coaja ea este vizibila mai ales cand te scarpini, dar nu ti-a spus medicul din ce cauza apare.mersi mult pentru raspuns chiar sunt ingrijorata sper sa nu se intinda mai mult pa pa:pentru emeraude

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai enerva si poate nu o sa itimai apara