| Giuliya a întrebat:

Am si eu o intrebare si as dori un raspuns cat mai serios.?
Pe data de 9 feb am avut un contact sexual neprotejat(fiind deja gravida) cu ejaculare iar pe data de 11 feb am facut o intrerupere de sarcina. Se poate sa raman insarcinat? Am facut deja un test si a iesit negativ, dar am mai facut inainte de a afla ca sunt gravida si a iesit negativ iar a doua zi am facut altele 2 si au iesit positive, nu stiu ce sa cred. Se poate sa raman si acuma daca pe 9 am avut contactul iar pe 11 am facut intreruperea? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu puteai ramane insarcinata peste sarcina. Ai fi putut ramane insarcinata dupa data de 11, dar nu ai mai avut contact sexual ca nu au trecut inca cele 6 saptamani de abstinenta obligatorii dupa avort

| BaiatulAnonim a răspuns (pentru Brigaela):

Ba se poate. Fenomenul se numeste "suprafetatie" si este extrem de rar. Sansele ca ea sa fie una din cele 10 femei din lume care au patit asa ceva e aproape nula, dar sansa exista.
http://stirileprotv.ro/......ciala.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Superfetation
http://content.time.com/time/health/article/0,8599,1926414,00.html

| Brigaela a răspuns (pentru BaiatulAnonim):

Ma rog, e atat de rar incat eu ca medic nu cred ca exista cu adevarat. Oricum, chiuretajul a fost facut dupa acel contact sexual, deci oricum nu mai poate fi o sarcina acolo

11 răspunsuri:
| BaiatulAnonim a răspuns:

Teoretic se poate. E un fenomen rar in care se poate concepe un copil in timp ce altul e deja in dezvoltare. Copiii se vor naste in acelasi timp, dar nu vor fi gemeni. Parerea mea? Cel mai bine ar fi sa consulti un medic de specialitate... nu te ghida dupa parerile unor amatori cand vine vorba de asa ceva happy

| Alicezzz a răspuns:

Nu, nu este posibil!

| SorinTudor a răspuns:

Personal cred ca nu se poate pentru ca erai deja gravida

| Kirito21 a răspuns:

Stiu ca spermatozoizii pot trai in uter aproximativ 5 zile asa ca o posibilitate extrem de mica ar putea exista. Testul evident ca iese negativ deoarece l-ai facut mult prea devreme este indicat sa il faci dupa aproximativ 14 zile de la actul sexual neprotejat.

| Giuliya explică:

Azi am facut inca unul si a iesit tot negativ!

| darriya a răspuns (pentru Giuliya):

Iarta-ma da tu faci aceeasi greseala de 2 ori?laughing

| Giuliya explică (pentru darriya):

Asta nu e problema ta ce fac eu.

| darriya a răspuns (pentru Giuliya):

Atunci,de ce mai intrebi?

| Giuliya explică:

Multumesc pentru raspunsuri.