| evaevelina a întrebat:

am si eu o intrebare, tot caut un nume de medicament, care tot apare pe tv la reclame, este un medicament pe baza de plante cu extract de valeriana din cate am retinut si zice ceva in reclama pentru stari de sufocare, palpitatii etc... nu reusesc sa-mi aduc aminte numele medicamentului...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că te referi la Nervocalmin ( relaxare ) cu extract de valeriană - vezi Prospectul de la linkul :
http://www.nervocalmin.ro/documente/Nervocalmin_relaxare.pdf

Mai este "Nervocalmin Somn Usor cu Valeriana" - vezi Prospectul de la linkul :
http://www.nervocalmin.ro/documente/Nervocalmin_somn_usor_cu_Valeriana.pdf

Toate cele bune!

| evaevelina explică (pentru bursuc001):

Nu este asta, reclama o am in minte, zice ceva de palpitatii, senzatii de sufocare

| bursuc001 a răspuns (pentru evaevelina):

Nu cred că este altceva :)

Valeriana este indicată în acest caz!
"Afectiuni pentru care se recomanda: afectiuni cardiace cu substrat nervos (aritmii, palpitatii); stari de nervozitate, anxietate; insomnii; colici stomacale de natura nervoasa; stari de astm; voma. Mai "grea" decat sunatoarea, cu efecte sedative mai puternice, valeriana este indicata in simptomele mai dure ale debutului menopauzei, cum ar fi starile de anxietate (teama fara motiv aparent), de nervozitate, de iritabilitate psihica, de furie etc. Este unul dintre cele mai bune leacuri si in diferitele tipuri de insomnie, foarte frecvente in perioada premenopauzei, dand un somn adanc si linistitor. In fine, valeriana este pe termen lung un ajutor pretios pentru tratarea aritmiei cardiace, a hipertensiunii si, in general, a problemelor cardiovasculare care apar pe fond nervos in aceasta perioada." - SURSA :
http://www.terapiinaturiste.ro/plante-medicinale.php?planta=Valeriana

O seară frumoasă!

| Holy2010 a răspuns:

Te rog nu da banii pe mizerii de la teleshopping cand poate sa fie vorba de o problema serioasa medicala. Sunt afectiuni cardiovasculare sau psihologice care se manifesta asa. Cere sfatul unui medic si nu lua nimic pana nu ai un diagnostic clar care e stabilit de medic nu de televizor sau vecina de pe scara.

| evaevelina explică (pentru Holy2010):

Nu e niciun teleshopping, e un medicament pe baza naturale, la medic am fost, e ceva de la stress