| dianna367 a întrebat:

Bunahappy am si eu o mica problema.pe 29 august vreau sa plec la mare, deja am facut planurile insa pe 30 ar trebui sa imi vina si nu vreau sa merg la mare cand am menstra.cum o pot stopa cu cateva zile? nu am un ciclu regulat, doar in ultimele 3 luni a venit pe 30 si nu iau nici anticonceptionale.multumeschappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| 93Anna93 a răspuns:

Cumpara de la farmacie vitamina K. Sunt niste fiole.Trebuie sa iei cate una de fiecare data cand te doare burta sau crezi tu ca ti-ar veni. O sa il intarzie sau opreasca. Verisoara mea a luat vitamina K cand am fost la mare si nu i-a mai venit luna aia. In luna urmatoare i-a venit perfect normal.Nu a avut nici dureri, nici un flux mai mare decat in mod normal. Nici nu au gust foarte rau fiolele...sunt usor sarate.

| Empathizer a răspuns (pentru 93Anna93):

... efectul asupra menstruatiei nu e sigur. Iar cu medicamentele pro-coagulante nu e de joaca. Fitomenadiona (vit. K), care e indicata in hemoragiile de cauza patologica, poate crea probleme daca o iei fara un motiv medical, pentru o hemoragia fiziologica de la menstruatie. Cu medicamentele pro-coagulante nu e bine sa te joci, risti formarea de cheaguri unde nu trebuie. O insolatie, combinata cu vit. K administrata degeaba, se poate termina cu un accident vascular cerebral.

| 93Anna93 a răspuns (pentru Empathizer):

Si anticonceptionalele fac mai mult bine? Toate medicamentele sunt nocive intr-un fel sau altul. Depinde de ea ce medicament alege sa foloseasca. Eu i-am zis de vitamina K pentru ca stiam din experienta ca e buna pentru asa ceva.Intr-avdevar,nu stiam ce efecte adverse ar putea avea. Ar trebui sa ii prezinti fetei si efectele adverse ale anticonceptionalelor, asa ca sa stie care e jumatatea plina si care e jumatatea goala a paharului in ambele cazuri.

| Empathizer a răspuns (pentru 93Anna93):

Nu risca sa moara de la o folie de anticonceptionale, medicamente care sunt aprobate de Agentia Medicamentului (si in Europa, si in Romania) pentru folosire la femeile sanatoase, cu un ciclu menstrual normal, cat si la femeile cu dereglari menstruale. Iar eu i-am recomandat sa consulte medicul pentru a afla ce anticonceptionale sunt indicate in cazul ei. Pe cand la vitamina K, folosita in afara indicatiilor ei aprobate, riscurile sunt semnificative.

| Empathizer a răspuns:

Inseamna ca acum esti la menstruatie. Intreaba medicul ce pastile anticonceptionale ai voie sa iei si apuca-te de ele. Menstruatia vine la 2 zile dupa ce intrerupi pastilele. Daca incepi sa le iei pe 4 august si nu mai iei si ultimele 2 pastile de pe folie, menstruatia iti va veni pe 24 sau 25 august si va avea destul timp sa se termine pana ajungi la mare. (Asta presupune sa iei zilnic pastila, aproximativ la aceeasi ora, dar numai 19 zile. Nu 21 de zile, cate pastile are folia.)