| Eff a întrebat:

Am si eu o problema care ma ingrijoreaza din ce in ce mai rau. De la un timp mi-au aparut pe fata niste bube... seamana cu niste julituri dar nu sunt julituri pentru ca nu m-am julit nicaieri. Prima oara mi-a aparut o bubita pe tampla si nu am bagat-o in seama, credeam ca trece. Dar in cateva zile s-a marit si a facut coaja. O am de o saptamana si inca nu a trecut. Intre timp mi-au aparut si altele(pe frunte, pe obraz, sub barbie) care, la fel, la inceput erau niste bubite si dupa s-au marit si au facut coaja. Si nu mai scap de ele. Si se vad foarte urat... sunt rosii si destul de mari.
Ce sa fac?:-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la dermatolog. Ceea ce descrii tu ar putea fi o eczema, dar si ceva mai grav.

6 răspunsuri:
| Maria_1984 a răspuns:

Uf! Ai facut varicela!
Si eu am facut chiar in ultima saptamana de scoala cand aveam banchetul, preimierea si o activitate la parlament unde trebuia sa cant! Mai am pana vineri si gata ies din carantina!
Varicela este o boala a copilariei care ar trebui sa se faca la o varsta frageda pentru ca se manifesta mult mai simplu!
Nu stiu cati ani ai, dar dupa "Pink Sneakers" cred ca esti adolescent/a!
Bubitele astea apar mai intai sub forma unor eruptii rosii si urate, apoi se transforma in basicute pline cu lichid, apoi se usuca si prind coaja!
Esti curajos/curajoasa! Te admir foarte tare! Tratamentul impotriva acestei boli ar fi o mixtura ca o pasta, mentolata pe care o iei de la farmacie! Acesta se aplica in perioada mancarimilor dar vad ca tu nu ai avut probleme in legatura cu asta sau cel putin nu ai mentionat!
Ai facut cumva si febra?
Daca da, asta este diagnosticul!
Se sta cam 2 saptamani in carantina, apropo! Nu iesi afara! Daca zici ca le ai de o saptamana ar trebui sa mai stai cam inca una! Dar nu mai iesi afara, si'asa scoala s-a terminat sau e pe terminate, dupa caz!
Tin sa te anunt ca bubite vor mai aprea si pe picoare si pe spate si pe abdomen! Bubitele evolueaza in 3 zile si ies toate! Daca inca nu ai pe picioare sau pe spate este pentru ca ai iesit afara lucru care impiedica evoularea lor!
Daca ai facut varicela, insa, totul se schimba! Poate ai pojar sau pur si simplu o alergie, sau alta boala care se manifesta prin bubite!
Bafta!:*

| デイダラくん a răspuns:

Poate ai mancat ceva; sauai o reactie alergica nu stiu ce sa zic...mai bine du. te la dermatolog, vb cu mama ta...stai calmahappy

| rebb a răspuns:

Ori ai o urticarie sau psoriazis. Consulta un medic urgent! Serios.
http://www.psoriasis.ro/ mai multe informatii aici

| Eff explică:

@rebb, nu, nu sunt chiar asa de grave... incat sa fie psoriazis.
si nici varicela nu e.

Cred ca am facut o alergie la ceva. Sau poate si de la soare, mi s-a mai intamplat o data sa imi iasa bubite pe fata de la soare dar nu erau ca astea. Oricum, s-a dus mama acum la farmacie sa intrebe de un unguent sau ceva...
Oricum, va multumesc pentru ajutorhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la medic e cel mai bine

| kari10 a răspuns:

Pai ai putea sa te duci la doctor.sau sa te duci la farmacie sa ceri o alifie