| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema decatva timp. Invat pentru teste, ascultare etc si stiu ca pe apa, iar candma asculta nu mai stiu nimic.Ma pierd de nu mai stiu nicu cum ma cheama.La teste nuy este asa de rau dar transpir,ma fac rosu pe corp,tremul si cand ma asculta uit complet totul,trebur,ma inrosesc, imi bate foarte tare si foarte repede inima si multe altele.Un exemplu astazi m-a asc la fizica si in clasa stiam foarte bine, iar cand m-a scos la tabla sa scriu ceva nu mai stiam nimic si cand ma sculta si se uitau toti la mine nu mai stiu propriu l nume.Cand ies sa fac exercitii la tabla uit totulsi etc.Deci cand fac ceva in fata clasei sau cand ma asculta uit,am palpitatii,me emotionez si multe altele. ce mi-ati recomanda(stiu ca nu sunteti doctorri,dar macar o parere), pastile ceva, spitale si ce ma face sa ajung la aceste lucruri! Pana acum luam lecitina si parca era cu 15% mai putin, dar era tot la fel. Mersi! Dau >>>funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu repeti suficient. In clipa in care stii ca pe apa, mai ai de repetat cam inca o treime din timpul folosit pana atunci. daca te opresti atunci, pierzi mai bine de 80% din ce ai invatat, fiindca nu ai fixat ce ai invatat. Adesea copiii fac greseala asta: invata, dar nu repeta. iar acnd trebuie sa reproduc in conditii de stres, nu mai pot reproduce, fiindca informatiile nu sunt fixate in memoria de lunga durata. In clipa cand simti ca stii la perfectie, mai repeta lectia de minim 3 ori cu maxima atentie si fara nici o graba. Abia atunci o vei sti cam de nota 8 (adica partial).

| ion112 a răspuns:

Incearca sa te relaxezi, sa fa-ti abstractie de profesori si de privirile atintite spre tine, si imagineaza-ti ca esti acasa cand repeti lectia. daca te ajuta la ceva inchidee si ochii.