| Ooterog a întrebat:

Am si eu o problema. Mi-am luat niste pantofi ( ciupici ) si decat i-am purtat si pana acum m-au ros. Mi s-a facut rana la ambele picioare dar mai mult la piciorul stang. De vreo 2 zile merg schiopatand ma doare batatura dar cand pun pana pe la os ma cam doare. Si unde este osul de la picior e umflat..si ma doare sad Ce se intampla? De ce mi s-a umflat? Da-ti.mi sfaturi va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Stai linistita e normal. Pentru inceput nu mai umbla cu pantofii respectivi cateva zile, si cumpara-ti plasturi simpli pe care sa ii aplici pe batatura. In cateva zile va fi ok. Dupa aceea poti purta pantofii noi din nou eventual cu sosete d-alea normale sau din acelea subitiri de nylon (care se potrivesc, nu stiu cum sunt pantofii) si sa mai folosesti plasturii cateva zile apoi se obisnuiesc piciorele si se mai lasa pantofii si nu iti vor mai face rana.

Răspuns utilizator avertizat
| BiuL a răspuns (pentru Ooterog):

Basica... nu are ceva lichid in umflatura? sper sa intelegi cum zic

Răspuns utilizator avertizat
| BiuL a răspuns (pentru Ooterog):

Da, e normal, incearca sa eviti sa multi mult pe jos, poarta alti pantofi, neaparat cu plasturi si preferabil cu sosete. Stai linistita ca in cateva zile o sa fie mai bine, multi patim asta cand purtam pentru prima data pantofi noi.

6 răspunsuri:
| Undal a răspuns:

Nu ii mai purta pana nu e vindeca, si da te cu unguent de tataneasa, vindeca ranile, arsurile etc. Se gaseste la plafar.Ar trebui sa se desumfle daca nu mai deranjezi zona.

| marisela562819202373920 a răspuns:

Poate ca nu ar trebui sa mai porti acesti pantofi si mergi la farmacie intreaba farmacista de unsorii pentru picioare, de asemenea poti sa cauti un fel de iod care se numeste "Betadin"
pune citeva picaturi pe rana si vei vedea ca ajuta!
Sper sa iti treaca!