| christinemd a întrebat:

Am ultima masea de jos, pe partea dreapta cariata. Acum o saptamana m-a tras curentul si de atunci tot am dureri..De cateva zile simt ca amigdala de pe dreapta este umflata si cand misc limba simt un oarecare disconfort.iau de 5-6 zile augmentin de 2 ori pe zi, pentru infectie dar nici o schimbare. durerea s-a mai ameliorat dar amigdala este tot umflata. S-a mai desumflat din cand in cand dar dupa un timp se umfla la loc. S-ar putea sa am ganglioni la amigdale? Sau? P.sȘ trebuie sa dau o fuga pe la medic? Este grav? Multumesc si dau fundita happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| irinuk28 a răspuns:

Buna.In primul rand pentru masea,eu as recomanda Aulin prafuri,amelioreaza durerea foarte repede,si vorbesc din experienta. Fereste-te de zonele unde te poate trage curentul,spre exemplu daca stai in casa,e suficient sa fie un geam deschis(asta in cazul in care aerisesti incaperea), nu doua,nu trei, ci un singur geam,sau daca deschizi usa,atunci inchide geamul. Pe mine cand m-a tras curentul, m-a durut foarte tare gatul,maseaua si urechea de pe partea dreapta, iar seara inainte de culcare purtam o bentita(banuiesc ca esti baiat, si nu vrei sa porti bentita, incearca o caciula).Sa sti ca ajuta, dimineata urmatoare m-am trezit fara nici o durere( la masea, gat si ureche). Incearca aceasta tehnica si vezi daca te va mai durea la amigdala. Daca continua, e clar ca trebuie sa mergi la medic sa-ti recomande un antibiotic, nu trebuie sa fie nimic grav atata timp cat sigur te-a tras curentul. ZI frumoasa!

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este foarte grav, mergi urgent la medic!

| Roliii a răspuns:

Du-te la un stomatolog si vezi ce poate sa-ti faca