| Ingriidishereforinformations a întrebat:

Ar trebui să mă îngrijorez dacă mi-a întârziat menstruatia mai mult decât de obicei? În loc de 3 zile 12? Menționez că nu am avut niciun contact sexual.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi al un control ginecologic si medicul va stii ce sa-ti prescrie.
In orice caz, un diagnostic corect se va pune doar in urma unor analize medicale si a unei consultatii.

| Ingriidishereforinformations explică (pentru Violleta2022):

Mi-e cam ruşine să merg la ginecolog.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ingriidishereforinformations):

Daca este pe lumea asta cineva de care nu trebuie sa-ti fie rusine, este medicul! Cand esti bolnav sau ai probleme, trebuie sa spui adevarul si sa arati medicului unde te doare, ca lucrurile nerezolvate se complica, putand ajunge in situatii disperate la spital.

| Ingriidishereforinformations explică (pentru Violleta2022):

Asa este, voi încerca sa îmi înving rusinea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ingriidishereforinformations):

Trebuie sa intelegi ca, toate fetele si femeile trecem prin rusinea asta, chiar si mama ta a trecut de multe ori pana acum si totusi, trebuie sa mergem la ginecolog, pentru a fii sanatoase.
La medic, trebuie sa lasi rusinea acasa, ca-ti faci rau doar tie, daca nu spui adevaratul motiv, sau simptomele care le ai. Medicul nu poate ghicii, daca nu vede sau simte prin palpare, ce organ este inflamat, sau ce se intampla acolo... asa ca, ia-ti inima in dintii si spune totul medicului.
Daca esti virgina, este posibil chiar sa nu te controleze deloc in interior, doar sa-ti dea de facut niste analize hormonale si un ecograf.
Poti selecta totusi o doctorita, daca tu crezi ca te simti mai confortabil in prezenta unei femei.

7 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

NU ar trebui daca zici ca nu ai intretinut relatii sexuale.

| Audreyyy a răspuns:

Spunea cineva ca nu ar trebui sa-ti fie jena, pen' ca n-ai intretinut relatii sexuale. What? laughing N-ar trebui sa-ti fie jena in niciunul dintre cazuri, fie ca ai intretinut, fie ca nu. E sex, se obisnuieste a fi practicat din cand in cand, lol. Oricum, de obicei, astfel de intarzieri au cauze de natura hormonala, insa cel mai indicat ar fi sa mergi la medic.

| Ingriidishereforinformations explică (pentru Audreyyy):

Mulțumesc pentru răspuns! O să iau în considerare sfatul tău!