| nosferatu15 a întrebat:

As avea si eu nevoie de niste leacuri babesti pentru eliminarea cosurilor; care sa nu ma coste prea mult. Sau de niste trucuri pe care voi le stiti si le folositi. Multumesc anticipat:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexandra543 a răspuns:

Pentru cosuri sunt mai multe remedii:
-te dai cu miere pe cosuri
-te dai cu zeama de lamaie pe cosuri
-amesteci argila cu apa si o dai pe cosuri
-sa bei ceai negru (o ceasca de ceai)
-sa nu mai mananci mancaruri de la fast-food(ele aduc cosurile)
-da-te pe cosuri cu aloe vera
-ca sa nu mai ai cosuri, trebuie sa mananci de 2 ori pe zi peşte( contin Omega 3, care te pot ajuta sa obtii un ten curat)
-ca sa scapi de cosuri, fa o baie cu aburi
-sa mananci rosii, morcovi, capsuni sau nuci(contin acizi folici, cate sunt responsabili de sanatatea tenului tau si de aspectul lui)
-Inainte de aplicarea cremei, este indicat sa cu apa antibacteriana pe fata ( umezeste cu ea un disc de vata si curata cu el tenul)
-foloseste servetele demachiante ( pentru a preveni aparitia cosurilor)
-bea suc de soc (el vindeca cosurile)
-amesteca sucul de merge cu apa minerala si da cu ea pe cosuri ( este foarte bun)
-amesteca apa cu laptele praf (maseaza cu miscari lente circulare, dupa care clateste-ti tenul cu apa din abundenta)-cosurile vor fi astfel combatute
-pentru uscarea cosurilor se dizolva o lingura se sare intr-un vas cu apa calduta si te speli cu acel amestec
-tot pentru uscarea cosurilor este bine sa foloseste uleiul extras din arborele de ceai ( are efect de calmare a durerii si uscare rapida a locului)- se tamponeaza zona inflamata cu un disc de vata umezit in el si te vei vindeca rapid
-In caz ca ai cosuri, poti distrage atentia cu machiajul.
Ca in viitor, sa nu iti mai apara cosurile, trebuie sa te speli in zona in care iti apar cosurile si sa nu te stresezi mult!
Atentie! Daca te dai cu pasta de dinti pe cosuri, ele se pot inflama!
Asadar, nu mai incerca asemenea tratament!

Important! Daca ai breton si pe frunte iti apar nonstop cosuri suparatoare, poate fi de vina bretonul!
Sfat:Ori iti speli parul zilnic, ori iti prinzi bretonul pe spate!
Sper ca te-am ajutat!

Fundita?

10 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Gasesti aici cateva remedii naturiste. Sper sa-ti fie utile. http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-cosuri-0

| Alemoni a răspuns:

Buna!
In primul rand poti incepe cu consumarea unor morcovi care previne acneea (are vitamina A).
Sa nu iti storci cosurile, oricat de tentana este varianta asta.
Evident, ai grija ce mananci. Un ten curat are la baza o alimentatie cat mai sanatoasa.
Freaca-te cu usturoi crud pe zonele cu probleme. Multe adolescente au incercat si au vazut imediat ca este eficient.
Evita carnea, zaharul, ceaiul, cafeaua, bauturile carbogazoase, inghetata si bomboanele.
Crema de galbenele, este buna si ea :-)
Succes!

| BOOBZen a răspuns:

Am niste sfaturi care mi-au fot de folos:
Traieste cat mai sanatos,mananca multe fructe si legume si orice altceva este sanatos;
Ia un catel de ceapa taiel in jumatate si aplica partea zemoasa pe cosuri,aceasta metoda este buna pentru ca usuca cosurile,dar nu si previne aparitia cosurilor,doar le usuca,in timp poti folosi un remediu naturist si aceasta metoda findca eu cred ca uscarea cosurilor este folositoare;
Uite un link care mi-a fost de folos:
http://www.ziare.com/......or-1087857

Si uite inca niste sfaturi care si astea sunt folositoare:
http://www.ziare.com/......or-1087857

http://eucunosc.blogspot.com/2011/04/cum-sa-scapi-de-cosuri-acnee.html

Si daca ai breton poate si asta este cauza,atunci cand este caldura transpiri si daca stai cu parul plin de transpiratie sau murdar peste fata va "trimite" toti acei microbi si poate si asta este cauza,mai bine tine parul prins(doar pentru. fete,iar pentru baieti sa gaseasca o cale incat parul sa nu mai stea pe fata) dar daca voi fetelor va place bretonul sa-l purtati in public eu mi-am prins parul doar acasa,desi este bine tot timpul.
Cauta si pe net remedii care ti-ar putea fi folositoare.
Incearca niste infuzii cu ceai de musetel,(cum faci infuzia,pai fierbi apa,adaugi pliculetul de ceai sau orice ai folosi pentru ceai,stai inclinat/a cu fata spre bolul care este pregatit ceaiul,pune si un prosop peste cap incat aburii sa nu iasa din bol)sau cauta o lotiune tonica si aplica pe fata cu un tampon in fiecare zi.

| Fineness a răspuns:

Pentru cosuri sunt mai multe remedii:
-te dai cu miere pe cosuri
-te dai cu zeama de lamaie pe cosuri
-amesteci argila cu apa si o dai pe cosuri
-sa bei ceai negru (o ceasca de ceai)
-sa nu mai mananci mancaruri de la fast-food(ele aduc cosurile)
-da-te pe cosuri cu aloe vera
-ca sa nu mai ai cosuri, trebuie sa mananci de 2 ori pe zi peşte( contin Omega 3, care te pot ajuta sa obtii un ten curat)
-ca sa scapi de cosuri, fa o baie cu aburi
-sa mananci rosii, morcovi, capsuni sau nuci(contin acizi folici, cate sunt responsabili de sanatatea tenului tau si de aspectul lui)
-Inainte de aplicarea cremei, este indicat sa cu apa antibacteriana pe fata ( umezeste cu ea un disc de vata si curata cu el tenul)
-foloseste servetele demachiante ( pentru a preveni aparitia cosurilor)
-bea suc de soc (el vindeca cosurile)
-amesteca sucul de merge cu apa minerala si da cu ea pe cosuri ( este foarte bun)
-amesteca apa cu laptele praf (maseaza cu miscari lente circulare, dupa care clateste-ti tenul cu apa din abundenta)-cosurile vor fi astfel combatute
-pentru uscarea cosurilor se dizolva o lingura se sare intr-un vas cu apa calduta si te speli cu acel amestec
-tot pentru uscarea cosurilor este bine sa foloseste uleiul extras din arborele de ceai ( are efect de calmare a durerii si uscare rapida a locului)- se tamponeaza zona inflamata cu un disc de vata umezit in el si te vei vindeca rapid
-In caz ca ai cosuri, poti distrage atentia cu machiajul.
Ca in viitor, sa nu iti mai apara cosurile, trebuie sa te speli in zona in care iti apar cosurile si sa nu te stresezi mult!
Atentie! Daca te dai cu pasta de dinti pe cosuri, ele se pot inflama!
Asadar, nu mai incerca asemenea tratament!

Important! Daca ai breton si pe frunte iti apar nonstop cosuri suparatoare, poate fi de vina bretonul!
Sfat:Ori iti speli parul zilnic, ori iti prinzi bretonul pe spate!
Sper ca te-am ajutat!

| BlackNights a răspuns:

Cele mai cunoscute leacuri sunt lamaia,usturoiul, aloe vera, mierea de albine.Lamaia are rolul de a usca cosul, poti aplica fie direct zeama pe zona afectata fie daca e o zona mai mare puim felia de lamaie si o lasi vreo 20 de min.Usturoiul la fel dar trebuie sa fii mai grijuliu cu el si nu trebuie sa il lasi sa stea mult pe piele,o poate arde. Mierea de albine,dupa parerea mea e cea mai buna(la mine da rezultate), o poti folosi fie ca masca, lasand sa actioneze macar 20 de min sau peste noapte pui miere pe cos si peste pui un plasture, lasi sa actioneze pana dimineata.Aloe e f bun,reduce roseata, si e antiinflamator.
Indiferent ce folosesti nu te astepta sa dea rezultate peste noapte, si intai de toate trebuie sa iti cureti fata.Si inca ceva,nu e nimic daca vreun leac nu da rezultat,atat timp cat e natural nu are ce dauna,spre deosebire de alte produse din comert(zineryt,mibazon,baneocin, etc)care contin antibiotic si odata ce pielea s-a obisnuit cu acel antibiotic nu mai da rezultat.
Si crema de galbenele cu propolis e f buna, eu o folosesc de ceva timp; propolisul usuca si cicatrizeaza totodata.Nu e scumpa, o cutie mica e in jur de 3lei iar una mare in jur de 5lei.

| iEmonel a răspuns:

Dai cu gaz de la brichieta peste zonele afectate de cosuri. Ai grija sa nu inhalezi gaz.

| bendis92 a răspuns:

Nu este naturist, dar eu am incercat batonul corector cu tratament de la gerovital si chiar e bun si ieftin happy

| Karinakari99 a răspuns:

Am auzit că usturoiul ajută.Iei o grăunţă de usturoi şi aplici pe zonele cu coşuri.

| fryekid a răspuns:

Coada soricelului? happy

| Bia_8599 a răspuns:

Lamaia este foarte buna pentru cosuri, iti spun din experienta. Pui pe cosuri suc de lamaie proaspat stors, sau pe un disc demachiant si cureti usor fata dimineata si seara. Usuca foarte repede cosii, dispar si urmele.