| OrangeWind a întrebat:

As avea si eu o problema.Adorm foarte greu, de cand ma stiu.Toata lumea adoarme inaintea mea.Stiu persoane care adorm in 5 minute dar mie imi ia ore.Adorm tarziu si nu dorm destul si sunt obosita la scoala.Am auzit ca sa beau lapte cald inainte de culcare ca relaxeaza corpul, functioneaza? mai stiti si altele? Acum sunt si stresata pentru ca sunt clasa a 8-a.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daria a răspuns:

Of.Asa mi se intampla si mie mai nou.Pana acum chiar adormeam repede, de la un timp nu stiu ce am. Da, chiar functioneaza chestia cu ceaiul/laptele cald inainte de culcare, dar eu apoi vreau la baie si ma trezesc sa merg, iar adorm greu.Ai grija sa fie toate luminile stinse, sa citesti o carte care-ti place sau sa aculti o muzica lenta. Daca nu merge, incearca sa te gandesti la ceva ce ai facut in ziua respectiva, sau ceva ce vrei sa faci, la persoanele dragi...in orice caz la ceva placut(se zice ca, culorile alb si verde te linistesc).
Ai grija sa nu mananci ciocolata, sa bei coca cola sau cafea, etc.inainte de culcare. Sper ca te-am ajutat, sa ai un somn cat mai bun.
Sa ma anunti daca te-au ajutat sfaturile mele.:*

9 răspunsuri:
| Unbearable a răspuns:

Buna.
Iti recomand, inainte de culcare, un pahar cu lapte cald cu cacao sau un ceai cu fructe fierbinte, o perna pufoasa si ursuletul Martinel! Asa, te relaxezi repede, putand sa ai un somn linistit. Daca nici asta nu merge, ia o lingurita de Romergan.Se gaseste la farmacie. Poti cere si un sfat de la farmacista. Sper ca am ajutat.
Pupici kiss.

| Intruder19 a răspuns:

Se numesc tulburari ale somnului, majoritatea adolescentilor patesc asta, nu este ceva anormal. Din cauza hormonilor esti foarte agitata si adormi foarte greu, un ceai cald sau o cana de lapte inainte de culcare iti face foarte bine.

| Amy a răspuns:

Poate ca adormi tarziu deoarece te culci tarziu la care se adauga stresul examenelor.si eu am unele perioade ca acestea.
pentru a avea un somn bun trebuie :
1.sa nu fii stresata, sa ai mintea linistita
2.sa nu ai picioarele reci
3.sa nu-ti fie foame dar nici sa nu mananci cu putin timp inainte de culcare deoarece stomacul inca lucreaza

de asemenea am auzit ca atunci cand nu ai somn sa iti uzi mainile cu apa rece pana la cot sau sa iesi putin la are liber, la racoare pentru ca odata revenita in patut, trecerea de la rece la cald iti da amorteala si somn.
te inteleg si stiu cum este.nici eu nu adorm mai devreme de o juma d ora si in majoritatea noptilor ies la aer rece inainte de culcare.
succes! :*
somn dulce si linistitor

| AlinnutSsa a răspuns:

Bunahappy

Sa sti ca nu esti singura :* si eu sunt exact la fel adorm foarte greu

Lapte thinking sincer nu prea am incercat, o data parca dar nu mai stiu daca a functionat :-J

Mama imi zice ca trebuie sa iau aer proaspat si sa ies la sanius afara ca miar prinde bine, dar sincer nu prea imi place ideea eiwinking

Exista la farmacie somnifere, poate te ajuta cu ceva [ eu sincer nu imi fac probleme :* te sfatuies sa nu iti faci nici uwinking] Sau daca te deranjeaza chiar atat de mult mergi la un medic poate te va ajuta

sau mai priveste alta metoda [ la mine uneori funct ] sa te scoli de dimineata si poate asa va merge [ culcate la 00 si scoalate la 7-8 apoi sera pe la 9 iti va fi somn si vei adormi mai repedewinking

si eu sunt stresata [ ps -> sunt a 6awinking ]

:* Succes!

| sonia_3318 a răspuns:

1 pune-ti 2 sau 3 perne moi la cap
2 nu manca greu
3 dormi in ceva lejer
4 nu dormi cu lumina aprinsa
5 spune-ti rugaciunea (conteazawinking )
asta e big grin si somn usor sper sa dormi bine

| sweetcandy93 a răspuns:

Salut! Incearca sa lasi grijile deoparte, sa nu te mai gandesti, eu daca am multe griji sau pur si simplu ma gandesc cum sa rezolv anumite probleme fie fac planuri...nu adorm, dar daca ma detasez de ele adorm destul de repede.Fi pozitiva si lasa totul deoparte cand vrei sa dormi.Succes si sper ca te-am ajutat!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok! parerea mea este sa... nu stiu si mie mi se intampla, asa ca-mi fac temele, iar a doua zi sunt libera pana cand merg la scoala ( eu intru la 4 )!

Ai putea incerca sa asculti muzica lenta si plicticoasa gen :

http://www.youtube.com/watch?v=df-eLzao63I

http://www.youtube.com/watch?v=-hJf4ZffkoI&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=rxtKeYBQdr0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=-EQ6eHeBrhM&feature=related

Ai mai putea si sa citesti o carte inainte de culca, ca asta iti oboseste ochii si te ajuta sa dormi! Daca nu, seara iesi afara cu prietenele si o bulgareala cu zapada sigur te va face sa adormi ca un bebelus! eu nu stiu nimic despre faza cu laptele, deci nu te pot ajuta prea mult!

Alte sfaturi :

- Fa-ti din dormitor o "pestera". Acopera ferestrele si inchide luminile (chiar si cele de veghe). Daca nu poti face asta, incearca o masca de ochi.

- Nu numara oi! Vizualizeaza o scena relaxanta... o plaja sau o padure racoroasa de munte.

- Fa cateva exercitii usoare inainte de culcare.

- Fa o baie calda cu ulei de lavanda.

- Nu manca cel putin cu doua ore inainte sa te culci.

- Asculta muzica relaxanta.

- Scrie intr-un jurnal inainte de a te culca. Iti va elibera mintea de anumite probleme.

-Fa-ti cald in dormitor

Fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-mi o fundita, asta te va ajuta sa dormi ( nu chiar, dar ma va ajuta pe mine! )