| LouiseGrace a întrebat:

As dori sa aflu cateva pareri cu privire la ceea ce am mancat azi, daca e mult/putin/prost etc. O sa scriu mai jos ce am mancat azi, pana la ora 16:30, cand am mancat ultima data. happy

4 felii de paine graham, 2 cesti mici cu iaurt simplu si cate o lingurita de miere, 4 biscuiti simpli, un ou ochi, o bomboana raffaello si 3 napolitane din alea micute Naty. Incerc sa evit dulciurile pe cat posibil, dar am fost in vizita la cineva si.ce sa faci, pacatuirea in dieta vine cand te astepti mai putin!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asta nu este o dieta, ci un regim dezechilibrat bazat pe dulciuri si prostii si care te va imbolnavi in cateva zile.
Daca tii o dieta mananci putina paine (doua felii pe zi e foarte suficient), nu mananci dulciuri (deci ies din discutie biscuitii, bomboanele, napolitanele, poate ramane o lingurita de miere), nu mananci orajeli (deci sub nici o forma ou ochi, ci numai fiert) si mananci obligatoriu o salata, doua-trei fructe proaspete si macar 100 de grame de carne slaba (piept de pui, carne de vita slaba, peste slab) fierte sau la gratar. Daca tii dieta, este obligatorie o supa/ciorba de legume sau alta fiertura de legume. Nu stiu cine ti-a formulat un asemenea meniu, dar nu are nici macar notiuni elementare sau incearca sa-ti faca rau.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, organismul are nevoie de nutrienți ca vitamine, săruri, antioxidanți, carbohidrați, etc.
O alimentație diversificată, puțin și des, trei mese pe zi și două gustări dar și multă mișcare fizică pentru a consuma energia.
Mănânci ca să trăiești, nu trăiești ca să mănânci!
Pa, pa.

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Alimentatia oricarui om sanatos trebuie sa constate in 5 mese pe zi din care 3 sa fie mese principale iar 2, gustari intre.

Sanatate!