| Someone23 a întrebat:

As dori sa aflu cateva pareri cu privire la ceea ce am mancat ieri... daca este prea mult. Eu consider ca am dat-o rau de tot in bara...si ca o sa ma ingrase enorm straight face Voi scrie ce am mancat toata ziua, pana la ora 17:00, pentru ca dupa aceea nu am mai mancat nimic.

3 banane, 5 mere, 9 biscuiti cu lapte, 3 lingurite de miere, 3 felii de paine graham, un covrig, 3 bombonele cu lapte, 3 samburi de nuca

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Nu CAT mananci e important. Important este CE mananci.
E ok ca ai mncat 3 banane, e ok ca ai mancat 5 mere, e ok ca ai mancat miere si paine graham si chiar si samburii de nuca sunt ok.
Ai gresit mancand bomboanele alea, si poate covrigul
In rest e un meniu ok, pentru cineva care nu vrea sa se ingrase.
Parerea mea este ca nu ai mancat mult deloc.
Sa ai grija sa nu mananci prajeluri, suc din comert (fanta cola etc) si mezeluri (salam, parizer carnati), sa nu mananci carne de porc, si dulciuri cat mai putine ca alea ingrasa cel mai mult.

Bea multa apa! e foarte important sa bei multa apa. si bineinteles sa mergi pe jos daca nu faci un sport.
Eu sunt un slabanog.

4 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Asta-i desertul si mancarea?

| Someone23 explică (pentru viotedy):

La mine cam din astea se constituie mancarea intr-o zi. Dar de obicei in cantitati mai mici decat ce-am scris mai sus. Tocmai de asta am pus intrebarea...pentru ca am sarit putin calul cu portiiile ieri, dar si cu ceea ce am mancat (banane, covrig etc)

| Bubu91 a răspuns:

Nu ai mancat mult, pentru o zi in care se presupune ca ai fost la scoala, deci ai avut un pic de efort fizic, ai mate grija cu bananele, se spune ca 2 banane pot inlocui o masa, deci 3 deja este prea mult; pe langa asta bananele constipa si au continut ridicat de potasiu.deasemeni este bine sa mananci fructele in prima parte a zilei, deoarece seara ingrasa. te-as sfatui sa renunti la bombonele, contin foarte mult zahar, iar covrigii incearca pe cat posibil sa ii eviti. Nu numai ca ingrasa ( e ca si cum ai manca paine) dar pentru a le da luciul acela angajatii patiseriilor ii scufunda intr-o solutie cu / pe baza de iod.

| Someone23 explică:

Va multumesc mult! Imi pare rau ca nu pot declara castigatoare 2 raspunsuri sad Mi-ati fost de mare ajutor. Problema este ca de obicei nu mananc atat, dar ieri m-am scapat de sub control, mai ales cu bananele alea straight face Nu mai mancasem de multe luni covrigi si m-a izbit brusc o pofta incredibila atunci cand aproape toti prietenii si-au cumparat. Din pacate n-am rezistat tentatiei de-a-mi lua si eu. Apoi...nici bomboanele nu prea reprezinta unul dintre hobby-urile mele. Circula o punga pe sub banci in ora de mate si m-am servit si eu cu una. Dar apoi..surpriza! Era ziua unei colege care ne-a mai cadorisit si ea cu bomboane, din care, ca o idioata, am mancat doua...Dar asta e, mai multa grija data viitoare! Oricum, va multumesc mult ca v-ati facut timp sa-mi raspundeti big grin >big grin