| ClaudiuN a întrebat:

as vrea sa ma apuc de sala, problema e ca sunt slab, mi se vad coastele, gambele subtiri, daca m-as apuca as slabi mai rau? adica, am 17 ani, 1.72,55 kg, mananc sanatos, am vrut sa ma apuc de mai mult timp insa mi-a zis un amic ca o sa slabesc mai rau, Deci, slabesc sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Craiovamax a răspuns:

Uitasem sa spun: Instructorul meu de la sala de culturism pe langa ca imi facea antrenamentul ma ajuta si cu unele sfaturi printre care si alimentatia.

Un sfat care m-a ajutat si am observat ca functioneaza: Tot timpul sa mananci cate ceva, si aici nu ma refer sa bagi in tine pana nu mai poti.De exemplu la ora 9 dimineata ai luat mic-dejunul, la ora 10 ai putea lua o gustare un mar, la ora 11 mananci ceva biscuiti, tot asa din ora in ora sa mai mananci ceva.Tot timpul sa aiba organismul "resurse" ca sa se poata dezvolta.

3 răspunsuri:
| Miha a răspuns:

Daca te apuci de banda sau bicecleta...vei slabi. Dar cu siguranta vei ''trage'' de fiare cea ce iti va lucra masa musculara, deci tio va mariwinking
La sala va exista un instructor care ar trebui sa iti faca el programu(cel mult asa functiona la sala unde am fost eutongue) adica o zi sa lucrezi spatele, in alta zi picioarele, in alta mainile, pectorali, etc etc
si cu iti spune si Craiovamax nu trebui sa consumi suplimente nutritive, dar in schimb ai voie sa mananci cat se poatewinking(dar fara lucruri nesanatoase gen fast food, cel mai bine ar fi sa mananci mancare facuta in casa)
Baftawinking

| Craiovamax a răspuns:

Eu la 16 ani am mers pentru prima data la sala. Aveam 1. 91 si 66 de kg.In prima luna am pus 4 kg, dupa aceea nu am mai pus prea multe, dar in schimb cand veneau sarbatorile puneam 3-4 kg.Pentru mine a avut doar efecte bune sala, nu am avut nicio problema din cauza ei, poate doar stari de oboseala uneori.In prezent m-am lasat de sala(doar 17 ani am inca) dar pot sa spun ca stau bine cu greutatea, am momentan 85 kg si 1. 95(cred ca atata masor) asta fara sa bag in mine suplimente nutritive care sa ma ajute sa ma dezvolt si mai mult.