| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa stiu daca Xanax se elibereaza fara reteta. Ce alte calmante care se elibereaza fara reteta mai stiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, Xanax nu se eliberreaza fara reteta. Si nici nu este un calmant, este un psihotrop anxiolitic, un medicament mult mai complex si mai greu de manuit decat un banal calmant. Incearca Nervocalmin, Distonocalm Plant, picaturi de valeriana, astea sunt calmante si se elibereaza fara reteta. Cam dau somnolenta, dar daca le iei judicios, adica numai cand ai foarte foarte multa nevoie, seara si nu mai mult de 2-3 zile consecutiv, sunt ok.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, observ ( din întrebarea ta anterioară ) că ai luat 5 tablete de Extraveral - evident, le foloseşti tot fără Prescripţie medicală :(
La cei 15-16 anişori pe care-i ai, crezi că aşa se iau astfel de medicamente?

Pentru Xanax ( sau pentru Extraveral ) ai NEVOIE de Reţetă/prescripţie medicală!
Acesta are regim de "Prescriptie P-RF = Medicamente si produse medicamentoase care se elibereaza in farmacii pe baza de prescriptie medicala care se retine la farmacie" - SURSA :
http://www.medipedia.ro/......-5-mg.aspx

Extraveral-ul are "regim de prescripţie P-6L - Medicamente si produse medicamentoase care se elibereaza in farmacii pe baza de prescriptie medicala valabila 6 luni" - vezi detalii la linkul :
http://www.medipedia.ro/......VERAL.aspx

NU sunt medicamente antidepresive ( sau somnifere, ori medicamente pentru anxietate ) care se pot obţine fără Reţetă/prescripţie medicală!

Deci, trebuie să mergi la medicul de familie; iar dacă va considera necesar, îţi va da o Trimitere la medicul specialist ( pentru control şi stabilirea/confirmarea diagnosticului ).
Abia apoi vei primi tratamentul adecvat...

Cel mult, dacă vrei, poţi cumpăra ( FĂRĂ Reţetă ) produse naturiste ( pe bază de plante ) indicate în stări depresive sau în stări de insomnie ).
Spre exemplu, Calmogen plant - vezi Prospectul la linkul :
http://www.prospecte.net/prospect-calmogen
Poţi să mergi la o farmacie sau chiar la un magazin naturist şi să soliciţi un astfel de produs...

Toate cele bune!