| banzicarul a întrebat:

as vrea sa stiu si eu ce se intampla cu mine : De aproximativ un an de ziile obosesc foarte foarte repede si transpir exagerat de mult( am 1.83 inaltime, greutate:89 Kg + ca fumez). De exemplu cand merg la fotbal la sala dupa 15 min simt ca imi dau duhul... abia mai fug.Rog sa ma ajute cineva, vreau cat mai multe informatii referitor la ce as putea face sa scap de acest chin.Ms

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Ai o deficenta de energie (Qi deficeincy) - mergi la un acupuncturist si lasa-te de fumat.

7 răspunsuri:
| 334499 a răspuns:

Da jos cateva kg si o sa fie mai binewinking plus ca si tigarile alea ...sigur n-or face prea bine la conditia fizica happy

| marsy a răspuns:

E clar ca tigarile sint de vina! Stii ca de mult dauneaza sa fumezi si in acelasi timp sa faci sport! Mai bine sa nu mai faci sala deloc.Iti afecteaza inima si nu numai! Lasa fumatul si mergi la sala ca un om sanatos.Ai nevoie de o respiratie bogata si corecta, si nu o sa-ti mai dai duhul

| karellen a răspuns:

Trebuie sa mai slabesti, 89 kg e cam mult pentru inaltimea ta. tine dieta, mananca mai putin si mai sanatos (fructe, legume, mai putine grasimi, cola, cartofi prajiti etc) si fa sport. jogging usor pentru inceput

| banzicarul explică:

Si ii periculoasa treaba asta?

| banzicarul explică:

19 draga mea...

| alynutza99 a răspuns:

Scuze, dar totusi 89 de kg? Si mai si fumezi? Daca aveai 30-39de ani mai spuneam dar cati ani ai?

| radumanolescu a răspuns:

Buna, dupa parerea mea mai intai trebuie sa renunti la fumat, apoi trebuie sa mai slabesti cateva kg.Incearca sa mananci multe salate si fructe. Fa-ti analiza sangelui sa vezi daca ai colesterina in sange