| Maria2008op a întrebat:

Buna,Astazi am fost cu prietenii mei in oras sa mancam, eu deja consumasem 1200 de calorii si cand am ajuns acolo va dati seama ca mi-am luat si eu sa mananc si am ajuns la 2500 de calorii. Astazi am facut 12 mii de pasi plus exerciții pentru coapse 30 de minute.Credeti ca voi pune mult pe mine din cauza ca am consumat azi ff multe calorii? Ma simt prost acum

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este foarte bine ca vrei sa ai o viata sanatosa, ca vrei sa slabesti ca esti atenta la ce mananci si cat mananci, dar sfatul meu nu te simti vinovata atunci cand mai "clachezi" din cand in cand, stii ca si culturistii profesionisti au 1 zi la cateva luni in care "triseaza" si consuma prajeli, calorii multe, junk food etc

tu nefiind profesionista nu iti castigi existenta din asta poti sa faci slabirea intr-un timp si ritm ales de tine nu URGENT!

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Eu as spune sa te simti bine pentru pasii si exercitiile facute, bravo tie.
Cu siguranță corpul tau ti a multumit.
Mananci maine mai putine calorii si totul in regula.
Important ca te ai simtit bine cu prietenii. Cat despre a te menține in forma este un proces de lunga durata, eventual pe viata si poti avea zile in care sa te detasezi si sa ti bucuri papilele gustative cu ce doresti. Nimic dus spre extrem nu este bun.
Este bine sa fim si drastici cu noi insine dar si permisivi cand este cazul.
Daca nu ne intelegem noi pe noi atunci cine?
Seara frumoasa,

| Maria2008op explică (pentru ioana748):

Da chiar sunt mandra de mine ca fac în fiecare zi intre 5000-25000 de mi de pasi pe zi si exerciții in timpul saptamanii pentru picioare as vrea sa slabesc si nu stiu daca as putea sa slabesc intr o luna 7 kg cu un deficit caloric de 1000 cam asa si voi ajunge la greutatea pe care mi o doresc! As vrea sa ma apuc si de alergat o ora pe zi

| ioana748 a răspuns (pentru Maria2008op):

Da,vei slabi, dar de slabit nu este greu, de mentinut este mai complicat.
Este bine sa continui cu deficitul caloric, exercitiile si pasii, fara sa te stresezi, caci tocmai acest stres este factor care aduce kilograme in plus.
Oricum, cu siguranță te simti mai bine cu miscarea facuta.
Esti super tare, bravo.❤️

| KovacsB a răspuns:

Se pare ca doar la mancare iti este gandul.

| SpoiledBrat a răspuns:

Tu chiar calculezi cât mănânci? Ce e in neregula cu tine

| Maria2008op explică (pentru SpoiledBrat):

Îmi calculez deoarece vreau sa mai slabesc, ca in general nu imi calculez caloriile

| sistar19 a răspuns:

Oh, doamne... Ce este în neregulă cu societatea din zilele noastre și de ce vrei să te încadrezi în standardele de frumusețe făcute de patriarhat?