| Mehachikome12345678910 a întrebat:

Bună! Astăzi am mers pe afară deoarece a trebuit să plec undeva, iar pe drum tot simțeam că mă doare în vârful unghiei de la picior (mai exact degetul mare). Când am ajuns acasă și m-am uitat, părea ca și cum mi s-a rupt puțin carne în față, sub unghie. Nu curge sânge, nu nimic, dar am o durere înțepătoare. Ce aș putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca ai unghia incarnată. Stai cu piciorul in apa calda cateva minute si incearca sa tai coltul unghiei.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru darrio2007):

Nu prea cred, deoarece unghia nu este lunga si n am ce tăia.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate te a strins pantoful, da cu tetraciclina crema ca sa vindeci zona. Sanatate multa.

| Violleta2022 a răspuns:

Spala-te foarte bine cu apa calduta si sapun, curata locul acolo sa vezi daca nu ai cumva o aschie sau basica si lasa descoperit locul, ca sa se vindece.
Evita sa poti incaltaminte inchisa la varsf, macar 2 zile, paan se formeaza coaja si trece.

| Vântulalb a răspuns:

Porti incaltaminte inchisa? Poate ai unghia prea lunga si te-a "batut" incaltamintea. Vezi ce spune si @darrio2007. Daca intr-o zi e tot asa, mergi la medic. Nu neglija.

| Mehachikome12345678910 explică (pentru Vântulalb):

Unghia nu este lungă, este foarte scurtă, nici n as putea sa o tai la cat de scurta este. Nu stiu sigur ce am făcut. Ori m-am lovit, ori de la încălțăminte.

| Vântulalb a răspuns (pentru Mehachikome12345678910):

Atunci, e cazul sa mergi la medic.