| AnImElOvErBuTiDkQ7 a întrebat:

Buna, aveți idee dacă e normal sa îți vina menstruația o data la 3 luni? Sunt la început...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru fetele si femeile care au ciclul de tip NEREGULAT, ciclul poate veni chiar si la 3 luni.
In cazul tau, cand esti in primul an cand debuteaza ciclul menstrual, poate avea dereglari mari venind la 1 luna, 3 luni sau chiar mai tarziu pana se regleaza, desii la unele fete nu se regleaza niciodata, si raman cu un ciclu de tip regulat.

Dupa cum vezi, sunt 2 tipuri de cicluri menstruale, ambele sanatoase si normale, unul de tip REGULAT, cae vine fix la acelasi numar de zile in fiecare luna, celalalt de tip NEREGULAT care vine aleator (cand vrea el, odaat la 1 luna, dupa 2 luni sau chiar dupa 4-5luni).

| Floridori a răspuns:

Este destul de comun ca la inceput, menstruatiile sa nu fie regulate, insa indiferent de varsta, un ciclu menstrual mai lung de 45 de zile ar trebui sa genereze semne de intrebare si o vizita la medicul ginecolog.
Ori 3 luni reprezinta un ciclu de aproximativ 90 de zile, ceea ce este dublu fata de limita maxima normala.
Ar fi indicat sa vorbesti cu mama ta si sa luati in calcul aceasta varianta.
Numai bine!

| elennax a răspuns:

La inceput da. Pana se regleaza organismul e posibil sa iti vina haotic