| anonim_4396 a întrebat:

azi am avut o discutie aprinsa cu o colega pe tema apei oxigenate. Spuneti-mi va rog la ora actuala se mai foloseste apa oxigenata pentru curatarea ranilor deschise? Eu am lucrat in spital acum 9 ani in Romania si se folosea foarte des, acum in Spania am aflat ca apa oxigenata face rau tesutului daca se foloseste pe o rana deschisa. Oare sa fie adevarat? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se foloseste limitat. E adevarat ca apa oxigenata arde tesuturile (se stie chestia asta de o groaza de ani, eu am invatat-o in primul an de facultate, acum 13 ani). Ea se foloseste dintotdeauna numai pentru curatirea plagilor care au resturi de nisip, cioburi, corpuri straine fiindca clabucii pe care ii face le scot afara din plaga.

10 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

In Romania inca se foloseste apa oxigenata la curatarea ranilor. Efectul ei asupra microorganismelor anaerobe este foarte puternic, iar eficacitatea e destul de mare incat sa se treaca cu vederea ca are si un efect asupra tesuturilor. Apa oxigenata nu e indicata chiar pentru toate tipurile de plaga, dar se foloseste si in alte tari.
PS: Daca Spania nu foloseste apa oxigenata pentru ranile deschise, pentru ce o foloseste? A scos-o din uz? sau ce? Ca e cam inutil sa cureti pielea cu apa oxigenata inainte de o injectie. Apa oxigenata e buna doar pentru ca emana oxigen si ataca bacterile anaerobe, care nu se afla pe piele ci adanc in plaga, unde nu prea ajunge aerul.

| micurutza2005 a răspuns:

Eu am fost pe chirurgie, traumatologie si acolo s-a folosit apa oxigenta la cei septici scotea puroiul bine si curata, spala locul cu clabucii ei e buna, la o pacienta i-a scos un rest de fir de la carpa cu care a venit de acasa legata la spital deja era negru cat statuse acolo acel fir si cu apa oxigenata l-am vazut cum iese la suprafata cu clabucii asa ca e buna, dar colega ta de ce e contra ei mai exact, numai pentru ca arde tesuturile sau mai are ceva ca nu o inteleg.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Eu zic ca nu dauneaza apa oxigenata... apa oxigenata este fff utilizata la curatarea plagilor tocmai pentru ca este un hemostatic destul de bun si pentru ca atunci cand pui apa oxigenata pe o rana face spuma... astfel se infiltreaza adanc si scoate toata mizeria... deci nu cred ca e adevarata afirmatia... eu sunt medic stomatolog si folosesc apa oxigenata zilnic cand fac o pulpectomie (scos nerv) si imi usureaza munca foarte mult cand e vorba de curatat canalul tocmai pentru ca face spuma si opreste sangerearea... in Romania pot sa iti spun 100% sigur ca in spitale, cabinete medicale ect... pentru curatarea unei
plagi pe primul loc sta apa oxigenata apoi vine aplicata tratamentul... o zi buna

| mariazet45 a răspuns:

Apa oxigenata se foloseste cu kilogramele in spitalele din Romania, fiecare medic cauta sa isi trateze bucatica lui fara sa se gandeasca ca ar avea de suferit cineva, am avut de curand o rana la un picior si mi s-a pus apa oxigenata direct pe ea pana nu a mai sfarait, a fost bine mi-a trecut pana la urma dupa tratament acasa, pentru ca am plecat de la spital dupa 6 zile [atat se sta in spital in Romania ]cu rana deschisa. Sa inchis acasa dupa 3 luni.

| metamorfoz a răspuns:

Eu am avut o mica interventie chirurgicala de curand si plaga mi-o curatau cu apa oxigenata si betadina (solutie de iod! despre care, cand eram eu in scoala generala si liceu si eram ajutor voluntar al Crucii Rosii am invatat ca nu se aplica direct pe o plaga deschisa pentru ca iodul arde tesutul!). Apa oxigenata e des folosita pentru toaleta plagilor... e si hemostatic, are si-un oarecare efect antiseptic si proprietatea de a curata prin efectul mecanic de spumare. Dar stiu ca nu se foloseste decat in prima faza, daca e folosita mai mult timp nu lasa sa se cicatrizeze. Si, subscriu lu` tundenana: in stomatologie, apa oxigenata e folosita foarte des! happy

| Leea1234 a răspuns:

Eu stau in spania, si culmea lucrez intr-un cabinet medical particular, si acolo se foloseste apa oxigenata!
nu cred ca dauneaza!
mai ales ca seful meu a suferit de curand o interventie chirurgicala la glezna...si el isi curata rana cu apa oxigenata si apoi cu un lichid galben... daca ii facea rau nu cred ca il mai folosea...mai ales ca el este doctor chirurg!

| alma a răspuns:

Multunesc tuturor, gyzzard adevarul este ca nu stiu daca spaniolii au scos apa oxigenata din uz poate doar o folosesc foarte putin, nu stiu, pentru ca in final nu am scos-o la capat cu acea colega, fiecare sustinem parerea noastra, eu ca este buna apa oxigenata, iar ea ca nu, nu si iar nu.Pa

| rey a răspuns:

Nu sunt medic, dar logic, orice are şi partea rea, prin reacţia sa crezi că nu ar face puţin rău ţesuturilor? Dar la o rană murdară, ce să faci? Pui apă oxigenată, şi ceva dezinfectant şi eşti ok, nu asta contă?
Spania nu ar trebui să se compare cu noi la medicină, Nici Ungaria sau alte ţări. Dar...
Sfântul Petru cu Hristos, înainte de crearea oamenilor decide ca fiecărei aşezări să dea câte o bogăţie naturală, ajunge la România, la care Sfântul Petru
-Ăştia au de toate...
Dumnezeu:-Da? Să vezi ce oameni le dau...

Dacă eram noi români oameni, nu rebuturi medicina nostră era... navă spaţială, nu căruţă cu roţi de Dacie... Un unchi are şi acum poze cu Ceauşescu pe pereţi. A fost salvat de medicina performantă de acea vreme, acum 3 luni m-am dus la dentis, mi s-a lucrat cu aparatură de la tovarăş.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da se mai foloseste daca rana nu e prea grava.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, "arde" tesutul. Se curata doar pielea in jurul ranii, dar nu si in plaga.