| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica problema si sper ca voi ma puteti ajuta... Am folosit apa oxigenata pentru curatarea tenului in fiecare seara. Am stiut dinainte ca nu trebuie aplicata pe par deoarece apar suvite blonde. Am retinut asta dar dupa cateva zile am uitat si am aplicat din greseala pe sprancene... Acum am suvite blonde spre maroniu. Intrebarea mea este : Efectul acesta e permanent sau sprancenele vor reveni la culoarea initiala dupa o anumita perioada? si 2 : Sa continui utilizarea apei oxigenate pentru curatarea tenului? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AntoniSoulesOne a răspuns:

"Cand timpul s-a scurs, spala-ti parul folosind sampon. Evita contactul ochilor si al pielii fetei cu oricare dintre substante. La final aplica un balsam sau o masca hidratanta si las-o sa actioneze timp de cateva minute. Acest pas este necesar atunci cand folosesti apa oxigenata pentru decolorare, deoarece peroxidul de hidrogen iti usuca firul de par, acesta riscand sa devina casant si sa se rupa.
Daca nu esti multumita de rezultatul obtinut si doresti sa iti deschizi parul cu mai multe tonuri, poti repeta procedeul, insa este indicat sa astepti minim o saptamana pana la urmatoarea decolorare, in functie de starea de sanatate a parului tau. Chiar daca iti doresti o nuanta mai luminoasa, nu trebuie sa risti frumusetea podoabei capilare.
De asemenea, nu uita ca dupa fiecare spalare sa folosesti balsamul sau masca hidratanta. In plus, poti utilize diverse serumuri si uleiuri destinate intretinerii si un spray antitermic in cazul in care folosesti placa pentru indreptat parul sau ondulatorul."

| dragosh57 a răspuns:

Ti se curata sprancenele dar incearca sa eviti, pentru curatarea tenului poti sa folosesti si ceai de musatel

| dragosh57 a răspuns:

Eu folosesc pentru ten (desi sunt baiat) kanamicina cu antibiotic, iti recomand ambele si ceai si ^_^