| buzeduulci a întrebat:

Azi dimineata m-am trezit sa beau apa, si am luat 3 inghitituri si la fiecare inghititura ma apasa foarte tare in abdomen, de parca ma lovea cineva din exterior si durea super tare de abia puteam respira. Aveti idee ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un spasm esofagian. Se intampla daca imediat dupa ce te trezesti, inca incomplet trezit bei apa prea rece sau in inghitituri mari sau inghitind aer. Se recomanda ca la trezire sa bei apa putin calduta, din cana (ca sa nu inghiti aer), cu inghitituri mici, tocmai ca sa eviti spasmul esofagian, care nu prezinta pericol dar poate fi extrem de dureros

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Daca continua du-te la doctor, cred ca a fost poate imaginatia ta sau doar o durere de moment