| anonim_4396 a întrebat:

Azi mi-a fost foarte rau si am luat niste pastile, Paracetamol. Eu folosesc un tratament pentru acnee Rouaccutane pe zi trebuie sa iau 2 pastile, dar azi nu mi-am mai luat pastila. Deci intrebarea este: Pot sa imi continui tratamentul cu Rouaccutame luand in seara aceasta 1 pastila tinand cont de faptul ca am folosit azi si pastile Paracetamol?

Astept raspunsuri URGENT!
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andradutzza a răspuns:

Pai eu nu cred ca ar fi vreo problema daca ti-ai continua tratamentul. Paracetamol e un simplu medicament care, nu cred, ca ar afecta intr-un fel sau altu tratamentul tau. big grin
Funda? big grin

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat ce simptome ai avut : În ce constă faptul că ţi-a "fost foarte rau"?

Nici n-ai precizat când ai început tratamentul cu Roaccutane, sau dacă ai stat la soare...

Să NU fi fost vorba de un efect advers al administrării de Roaccutane!

Citeşte cu ATENŢIE Prospectul de la linkul :
http://medicamente.romedic.ro/roaccutane-10-mg

În rest, dacă EXCLUDEM vreun efect advers, POŢI lua în continuare Roaccutane deoarece NU interacţionează cu Paracetamol-ul.

Iar pe viitor să NU mai întrerupi administrarea Roaccutane!

Toate cele bune.

| Braunion a răspuns:

N-are nimic daca iei o zi sau doua paracetamol, important e sa nu le asociezi pe perioade lungi. Oricum, impreuna cu Roaccutane doctorul trebuia sa-ti prescrie si un protector hepatic.