| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Am cumparat tratamentul pentru candida si anume: 2 pastile de Fluconazol si 3 ovule de Canesten, dar nu stiu cum trebuie luat. Incep cu o pastila astazi si maine seara continui cu ovulul si tot asa pana la terminarea tratamentului, sau invers? Help, please!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Se ia o singura pastila de Fluconazol. Administrarea ovulelor se incepe in aceeasi zi, seara, inainte de culcare (3 seri consecutiv). Cea de a doua pastila o va lua prietenul/sotul tau. Pe durata celor 3 zile de tratament nu trebuie sa faceti sex (de niciun fel).
http://www.i-medic.ro/boli/candidoza-vaginala

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Le iei exact cum ti le-a prescris medicul. Este vorba de un tratament foarte toxic (fluconazolul iti poate face franjuri ficatul daca nu ai toate analizele perfecte) si de aceea este extrem de important sa respecti cu sfintenie indicatia medicului si sa nu faci un asemenea tratament toxic dupa ureche sau dupa recomandarile unor oameni care nu se pricep