| ancaanca2344 a întrebat:

Buna. Când e să se întâmple ceva rău sau știu că urmează sa se intample ceva rău, asta mă afectează enorm și mereu mă ia o teamă care mă controlează continuu. Am stări ciudate, de tristețe, sunt secată de energie, nu-mi mai vine să ies din casă și când vreau să fac altceva gen sa zic ca ma distrag de la stările astea, la fel nu-s in stare nici lucrul ăla să-l fac sau orice altceva pentru că mă simt bulversată, respirația mi se ia și mă sufoc, corpul mi se îngreunează și-l simt ca pe o povară, cand mă trezesc din pat mai mult amețesc, realitatea imi pare ireală (pățesc des momente din alea de derealizare) și la fel dacă ies pe afară la fel sunt, nu-i nicio schimbare. Asta pățesc doar când e să știu că urmează să se întâmple ceva rău și până când nu știu că e totul bine, nu pot să scot stările astea din mine și teama deloc. Deci, doar când știu ca e totul bine atunci reușesc sa ies din tot calvarul ăsta. Restul timpului sunt mai ok, mai energică uneori, doar când se ivesc momente din astea urâte sunt așa... Cel mai rău dintre toate descrise de sus, sunt un nod care mi se pune in piept și mă strânge acolo (ăsta mă omoară), inima nu mă doare sau sa ma înțeapa doar că imi bate in nebunie și alarmată, am mereu gânduri peste gânduri mai ales cele cu ce s-ar putea întâmpla cel mai rău și apoi imi vine sa plâng, iar durerea din suflet in momentul ăsta e devastatoare. Parcă imi cade tot cerul in cap. Daca încerc sa ascult muzică, gandurile alea mai rău isi fac de cap si mă seacă si de ultima fărâmă de energie, daca miros plăcut ceva sa ma ajute, nici asta nu mă ajută. Aa si inca o chestie. Cand adorm sau vreau sa dorm, mă iau coșmarurile și la fel ma trezesc fără aer mai mult, cu nodul ăla in piept și cu inima bătându-mi alarmat. Ce altceva să mai fac? Voi dacă ați pățit așa ceva, cum reușiți sa faceti față? De la ce e asta? Cum se numește? Ce ma supara cel mai tare e nodul ăla din piept care mă sfâșie uneori. Cum să fac sa scap de el? Nu știu, spuneți-mi ceva care să mă ajute și să mă trezească oarecum la realitate să nu mai trec prin calvarul ăsta...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrMihailoviciS a răspuns:

Vai doamnă... Îmi amintiți de tinerețea mea! Fix așa eram și eu, am vrut sa mă arunc de pe acoperișul unui bloc turn, dar mă oprit Dumnezeu.
Iar dvs suferiți de anxietate SEVERA! Iar acele momente de panica și confuzie sunt deseori realizate din cauza atacurilor de panică!
Boala aceasta vă afectează si mintal, dar și fizic!
Dar, Dumnezeu a lăsat acei psihiatri și psihologi, și a mai lăsat foarte mult tratament! Tratament ce este disponibil și pentru dvs! Puteți face terapie cognitiv-comportamentala, sau de expunere socială. Psihologul dvs va va lamuri concret!
Dar, vă recomand foarte mult pe un domn, care nu este nici psiholog, nici doctor, dar este expert la nivel internațional de tratare fizico-mintala. El locuiește în munti, singurel, in judetul. Suceava. Căutați pe internet,, Fratele Ioan Baron". Doamnă, mama mea a avut astm bronșic, o boala foarte incurabilă, și am dus-o la acest domn, și peste 2 săptămâni mama a scăpat de astm! Da, căutările pe internet și o sa va lămuriți!
Acum, cred că știți ce să faceți!
Sper ca v-am ajutat! Doamne ajuta!
DrMihailoviciS

| ancaanca2344 explică (pentru DrMihailoviciS):

Sunteți doctor?

| Simpatic a răspuns (pentru ancaanca2344):

Tu esti fata care avea o intarziere mintala usoara nu? sau ma insel?
cea care ti-am spus majoritatea celor de aici ca la cum scrii esti mai sanatoasa decat multi altii care sunt declarati normali!

| DrMihailoviciS a răspuns (pentru ancaanca2344):

Da, mare și gras happy
De 32 de ani practic medicina. In 98 am devenit doctor de familie.

| KovacsB a răspuns (pentru DrMihailoviciS):

"mă oprit Dumnezeu."

Poate trebuia sa scrieti "m-a oprit Dumnezeu", greu cu gramatica asta mai ales cand faci pe tine ca esti doctor

| Simpatic a răspuns (pentru KovacsB):

Nu vreau sa intervin aiurea, dar sa stii ca autocorectorul TPU este de 2 lei, am atatea mesaje postate pe care acest corector mi le-a transformat gresit...si nu doar mie!

| DrMihailoviciS a răspuns (pentru Simpatic):

Mulțumesc din suflet simpaticule! Tu ești salvatorul utilizatorilor TPU! Tu ești cel ce elimini,, Violații" și,, Pisicile Dull". Și într-adevăr, corectorul TPU nu prea funcționează corespunzător. Mulțumesc!

28 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Când e să se întâmple ceva rău sau știu că urmează sa se intample ceva rău"

cand stii dinainte ca se va intampla ceva rau iti "autoimpui", deci desi nu ai o certitudine, tu stii totusi ca se va intampla, pai iti faci rau singura gratuit

"Deci, doar când știu ca e totul bine atunci reușesc sa ies din tot calvarul ăsta. "

atunci impuneti fortat ca mereu totul este bine!

suferi de o "anxietate" din tot ce ai descris mai sus, care trebuie tratata in cazul tau atat la medicul psihiatru cat si la psiholog
nu stau sa dezvolt aici 10 pagini, mi se pare de mai mult bun simt un sfat concret si la subiect decat cei care scriu romane intregi dar fara esenta!
multa sanatate!

| dullcat a răspuns:

Buna.Cum poti sti sigur ca urmeaza sa se intample ceva rau daca ai mereu ganduri peste ganduri care te obliga la imbarcarea in trenul fricii? Cum faci diferenta intre realitate si inchipuire? Tu esti deja in realitatea in care suntem si noi, doar ca te afecteaza handicapul de care spuneai si in alte intrebari.Adica asa se pare?

| ancaanca2344 explică (pentru dullcat):

Ideea e că mereu când zic ca e totul ok, mereu se întâmplă ceva rău și la fel a fost asta și n trecut. Și eu imi dau seama că e sa se întâmple ceva ori din cum mi se vorbește, ori tonul vocii. Se simte acolo acea tristețe de dinainte cand sunt anunțată. Nu stiu cum sa explic.

| dullcat a răspuns (pentru ancaanca2344):

Ceva rau? Cum ar fi?

| ancaanca2344 explică (pentru dullcat):

Handicapul nu mi face iluzii cum le face altora de exemplu care au schizofrenie. E o diferență, nu stiu cum s o descriu.

| ancaanca2344 explică (pentru dullcat):

Certuri, scandaluri, să pierd ceva...

| ancaanca2344 explică (pentru dullcat):

Mă gândesc poate și felul cum am trăit in copilărie și cum am fost tratată de părinți, rude, etc să mă mi afectat de am temerile astea? Si cand țipă cineva la mine efectiv plâng după aceea.

| dullcat a răspuns (pentru ancaanca2344):

Pai da, totul porneste din familie, te-ai ales cu traume destul de acolo.In prezent mai locuiesti cu ei? La psiholog mergi?

| DeMicUnCălător a răspuns:

Îți pot răspunde la întrebarea cu o scena dintr-un film din 2008 regizat de Mel Gibson.

https://youtu.be/I8ibl4nPmRE?si=Tqh0ZZnCyXE1q-_m

| KovacsB a răspuns:

Daca nu reusesti sa-ti exprimi ideea in 3 randuri ai aflat motivul la toate problemele tale.

| ancaanca2344 explică (pentru KovacsB):

Nu înțeleg la ce te referi.

| KovacsB a răspuns (pentru ancaanca2344):

Exact.

| ancaanca2344 explică (pentru KovacsB):

Ce vrei sa spui prin asta?

| DrMihailoviciS a răspuns (pentru KovacsB):

Este dificil sa explici ceva ca și,, victimă,, a unei boli mintale. Dacă doamna a venit aici pentru ajutor, de ce vă luați de ea? Pai atunci de ce mai folosim TPU?

| KovacsB a răspuns (pentru DrMihailoviciS):

Am incercat sa explic ceva intr-un mod care sa nu deranjeze. Daca nu ati inteles, nu este problema mea si oricum raspunsul nu va era adresat.

| LisaJulie a răspuns:

Eu cred ca tu ai o anxietate adâncă și acesta este motivul pentru care te-ai îmbolnăvit! Încearcă sa vorbești cu un terapeut! Multa sănătate

| ancaanca2344 explică (pentru LisaJulie):

In ce sens m-am îmbolnăvit?

| LisaJulie a răspuns (pentru ancaanca2344):

Pai depresia este o boala destul de grava care te împiedică sa faci ce îți place și sa îți desfășori activitățile zilnice

| LisaJulie a răspuns (pentru ancaanca2344):

Ești sigura ca ai primit diagnosticul corect de întârziere mintala? După părerea mea scrii corect și te exprimi ok!

| ancaanca2344 explică:

La ce te referi? Nu s-a înțeles nimic

| Simpatic a răspuns (pentru ancaanca2344):

Buna,putin mai sus ai putut citi doar un raspuns al meu catre mesajul lasat mie de domnul DrMihailoviciS!
se numeste replay fata de un comentariu lasat
deci nu avea legatura cu tine!