| madducu a întrebat:

Cand fac sport sau dansez, incepe sa ma doara in partea dreapta. Credeti ca va trebui sa ma operez de apendicita? Chiar nu-mi doresc asta dar durerea apare de fiecare data cand fac mai mult efort. Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Hikari a răspuns:

Du-te la un doctor.

| gigel68 a răspuns:

In dreapta se afla si ficatul. daca ai probleme cu el, cand faci efort se mareste. poate de acolo este durerea.
ar trebui sa iti faci niste analize. e cel mai bine. mergi la medicul de familie sa-ti dea o trimitere.

| CrazyTeenager a răspuns:

Daca practici sportul de o persoana lunga de timp si ajungi sa ai dureri in urma unor exercitii fizice intense, si simti un discomfort, dar nu o durere musculara ci o durere la un organ intern, cum ar fi apendicita, ficatul, ar trebui sa incerci un consult medical, pana atunci, succes cu antrenamentele.

| lora3u a răspuns:

In primul rand nu e neaparat vorba de apendicita. Exact la fel pateam si eu ( si am facut 4 ani de handbal serios! ). Si mai tarziu, de la o fuga pe scari sau prin pauza la scoala, nu ma puteam ridica din banca de dureri in partea dreapta.

Mergi si iti fa un control, un ecograf... In partea dreapta nu se afla doar apendicita. Plus ca apendicita se manifesta in mai multe moduri, nu doar durere la efort fizicwinking.

| tusha a răspuns:

Mi s-a mai intamplat si mie.e din cauza bilei.

| Bogdanys a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine sa te consulte un doctor. Ca daca ai apendicita si nu te operezi se poate agrava.

| andresse a răspuns:

Cel mai des este din cauza ca faci prea mult efort.Dar se poate sa fie si daca 3 zile faci sport nebuneste si 4 stai in pat asta iti poate afecta stilul de viata