| anonim_4396 a întrebat:

Cand ma trezesc sau in timpul noptii ma doare foarte tare gamba dreapta si nu imi pot misca piciorul. Inainte sa mi se intample asta am avut febra musculara, insa asta s-a intamplat acum 3 luni si piciorul inca ma doare straight face. Si tine doar 5 min durerea. Voi ce credeti big grin? Dau funditawinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| missbee a răspuns:

Aw, cred că e vorba de cârcei... sau în fine, contractări involuntare a mușchilor, urmate de o durere foarte ascuțită. Pe lângă durere ți se imobilizează și mușchiul, nu? Practic ai senzația că nu mai poți mișca piciorul.
Știu că-s groaznice, dar dacă e la picior, te ridici imediat în picioare și lași toată greutatea pe călcâi, apoi pe vârf, și repeți mișcarea de 3 ori. Îți trece în interval de câteva secunde.

E vorba de o lipsă de calciu și magneziu. Ia în fiecare zi câte o capsulă de calciu, dimineața, și te vei simți mai bine.

| micutadhampir a răspuns:

Cred ca ai crampe musculare, sau carcei in limbaj popular. Daca asta e ceea ce ai, e din cauza lipsei de potasiu si iod, consuma 3 banane pe saptamana si cand te doare gamba pune-ti comprese cu apa calduta. Intreaba la farmacie, ca exista si un unguent, dar nu mai stiu eu cum ii zice.

| aladin03 a răspuns:

Eu cred ca ar tebui sa te duci la un doctor specializat